60 engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye desteği

  • 17 Mayıs 2013
  • BEDD
No Comments

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) Samsun Valiliği himayelerinde Pfizer Türkiye Toplum Takımı destekleriyle 60 engelli vatandaşı tekerlekli sandalye sahibi yaptı.

Genel Merkezi İstanbul’da olan Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aracığıyla Samsun’da ihtiyacı tespit edilen 60 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye hediye etti. Samsun Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Genel Başkanı Kemal Demirel, BEDD olarak projeyi bu yıl Samsun’da düzenlememizin sebebi 19 Mayıs tarihinin bizim ve Samsun için olan büyük önemidir. Ben bu projemize destek veren,

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’a, Pfizer Türkiye Toplum Takımı ile MNG Kargo yetkililerine çok teşekkür ediyorum dedi.

Engelliler haftasında 60 engelli vatandaşı sevindirmenin mutluğunu yaşadıklarını söyleyen BEDD Genel Başkanı Kemal Demirel, “BEDD olarak, Engelliler Haftası’nı kutlarken, engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata adapte olmaları, sosyal hayatın içerisinde yer alabilmeleri amacıyla gerçekleştirdiğimiz tekerlekli sandalye teslim töreni sayesinde 60 engellimizi dış dünyayla irtibat kurmasına vesile olacağız. Daha önceki görev yaptığı yerlerden tanıdığım Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’un engellilere karşı ne kadar çok duyarlı olduğunu biliyorum. Devlet ve valimiz bizim babamız ancak biz, devlete yük olmadan engellilerimize sponsorların katkısıyla yardım etme imkanı bulmanın ve 60 engelli vatandaşımıza 59 adet manuel, 1 adet akülü olmak üzere, toplam 60 adet tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Pfizer Türkiye Toplum Takımı yetkilisi Işıl Özer törende yaptığı konuşmada, ’’Bugün Pfizer olarak sizlerle beraber olmaktan büyük bir gurur ve onur duyuyoruz. Elli yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren firmamız, kurumsal kaynaklarımız ve gönüllü çalışanlarımızla toplumun refahını artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.Bu etkinliğimizle beraber Pfizer Türkiye’de toplam 404 sandalyeyi engelli vatandaşlarımızın kullanımına sundu. Samsun Valiliği’nin değerli katkıları ve Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği aracılığıyla engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata adapte olmaları amacı ile gerçekleştirdiğimiz kampanyada bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize çok teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.’’ dedi.

Samsun’da engellilere yönelik Türkiye’de ilk olan Engelli Veri Tabanı Projesini hayata geçirdiklerini belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “BEDD ile eski görev yaptığım Muğla ve Mersin Valiliğim sırasında da ortak çalışmalara imza attık. Şimdide Samsun’da aynı çalışmayı yapmak istediklerini söylemeleri üzerine bizde seve seve kabul ettik. Samsunlu 60 engellimizin sandalye sahibi olmasına vesile olan başta dernek yöneticilerine ve sponsorlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Samsun Valiliği önündeki açık alanda yapılması planlanan tekerlekli sandalye teslim töreni aniden bastıran sağanak yağış sonrası Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Samsun’da engellilere yönelik Türkiye’de ilk olan Engelli Veri Tabanı Projesini hayata geçirdiklerini belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, ”Bu gün Samsun’da Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneğimizin aracılığı ile Pfizer sponsorluğunda tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza bu sandalyeleri takdim etmek üzere bir aradayız.
Bu tören vesilesi ile bir kez daha ifade etmek istiyorum ki bizlerde Samsun’da Valilik olarak Türkiye’ye örnek olabilecek bir çalışmayı hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İki yıllık bir çalışma dönemi sonrasında Samsun’da engelli veri tabanı projemizi faaliyete geçirmenin mutluluğunu geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Engelle veri tabanı projesi ile Samsun’da bütün engellilerin verilerinin, engel guruplarına göre nelerden oluştuğunu bilinmesine bir havuzda toplanmasına ihtiyaç duyuldu ve bu kapsamda bizde çalışmalarımızı yaptık.

Engelli bireylerimizin engel durumları nelerdir? Engellilikleri ile ilgili hangi oran söz konusudur? Bu noktada onların devlet tarafından tanınmış olan hakların kullanıp kullanmadıklarına varıncaya kadar bir çok konuyu bu boyutu ile değerlendirip tespit etmek amacı ile bu çalışmaları yaptık. 2011 Yılı Ocak ayında bu çalışmayı başlattık yaklaşık iki yıllık bir süreç içerisinde bu projemizi tamamlamak üzereyiz. Tamamlandığında engellilerin takibinin yapılarak başta sağlık olmak üzere sosyal hizmetler, eğitim, istihdam, spor ve diğer alanlarda kamu kurumları ve diğer kurumlar tarafından sunulan hizmetlerin hızlı ve etkin verilmesini sağlamak, böylece engelli bireylere sunulan koruyucu-önleyici ve destekleyici hizmetlerin geliştirilmesi yoluyla engellilerin yaşam kalitesinin artırılmasına destek sağlanacaktır.

Bugün gerçekleşen tekerlekli sandalye dağıtım törenine destek olan Pfizer firmasına çok teşekkür ediyorum. Bunlar sosyal sorumluluk anlamında ortaya konan güzel proje ve çalışmalardır. Bu günde bunlardan birine bizler Samsun olarak ev sahipliği yapıyoruz. Umuyorum ki insanlarımızın bu tür araçlara hiç ihtiyaçları olmasın. Hepimizin her an bir engelli olabileceğini unutmadan bu anlamda engellilerimize karşıda her türlü duyarlılığı ve yardımı sağlamalıyız.’’ dedi.

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından tespit edilen engelli vatandaşlara tekerlekli sandalyeler Vali Aksoy ve BEDD Genel Başkanı Demirel tarafından teslim edildi. Sandalye tesliminin ardından Vali Hüseyin Aksoy BEDD Genel Başkanı Kemal Demirel ve Pfizer Türkiye Toplum Takımı yetkilisi Işıl Özer’e teşekkür ederek, günün anısına üzerinde Atatürk Anıtı resmi olan tablo hediye etti.

Törene ayrıca İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Bafra Kaymakamı Ali Katırcı, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, kamu ve kurum kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile engelli yakınları katıldı.

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments
 

Yorum Yap