Apple Servis Modelinde Bir İlk “Göz Önünde Onarım”

No Comments

Oldukça yüksek ücretler ödeyerek sahip olunan Apple cihazlarda teknik servis ve sistem arızaları gibi sorunlar için yaşanan güvensizlik ve günlerce bekleme dönemi bitiyor. Bir Türk teknik servis tarafından verilen “Göz Önünde Servis” hizmetiyle iPhone, iPad ve Macbook gibi cihazlarınızın bakım, onarım ve tamiri gözünüzün önünde ve Apple teknisyeni tarafından, aynı gün yapılıyor.

Dünyada pek çok örneğini görebildiğimiz ancak ülkemizde henüz yerleşmemiş olan göz önünde servis hizmet modeli ile uzun servis sürelerinin yarattığı mağduriyetin yanı sıra, güvenlik ve kişisel verilerin paylaşılması gibi probleminin de aşılması sağlanıyor.

Orijinal parçaların, lisanssız ve ucuz parçalarla değiştirilmesi, yazılım kopyalama ve kişisel veri kaybı gibi pek çok istenmeyen durumun yaşanabildiği teknik servis süreçlerinde, kullanıcıların güven probleminin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Göz önünde servis anlayışında, sürecin tamamının kullanıcının gözetimi altında gerçekleştiriliyor olması ve randevu sistemiyle, anında hizmet verilebilmesi, sektörün zedelenen imajının da yeniden düzeltilmesine fayda sağlıyor.

Apple teknik servis hizmetlerinde, orijinal parça ve orijinal yazılım kullanılması konusuna dikkat çeken Göz Önünde Servis Hizmet Modelinin ülkemizdeki uygulayıcısı Saints Computer kurucularından Erkan Akkaya, akıllı telefon ve tablet gibi cihazların bakım ve onarım servislerinde yaşanan bekleme ve güven problemlerinin göz önünde servis ile tamamen ortadan kalktığını belirtiyor. Akkaya “Servis ve tamir işlemlerinin gözünüzün önünde yapılması, cihaz parçalarının orijinalliği ya da kalitesi hususunda kullanıcıya güven veriyor.  ‘Acaba, cihazın teknik parçalarında kalitesiz bir ürün kullanıldı mı ya da var olan alınıp, izinsizce değiştirildi mi’ gibi şüphelere yer bırakmadan, tüm servis işlemimizi müşterilerimizin gözetiminde gerçekleştiriyoruz ” dedi.

Teknik servis sektöründe, randevu sistemini de uygulamaya koyduklarını belirten Erkan Akkaya, bu yolla 15 ile 40 gün arasında değişen servis sürelerinden doğan mağduriyetin de önüne geçtiklerini söylüyor. Randevu sistemiyle kullanıcı, belirlenen gün ve saatte cihazının tamiratının gözünün önünde gerçekleştirilmesini sağlayabiliyor.

İletişim:

Serkan Akkaya

(0212) 663 81 44
serkan@saintscomputer.com
www.saintscomputer.com

Görseller :

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments