Avrupa’nın Müziği Terakki’de Hissedilecek

No Comments

Terakkili öğrenciler, Avrupa Birliği Projeleri kapsamında Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve İspanya’dan arkadaşlarıyla 27 – 31 Mayıs’ta “Feel the Music of Europe” projesi için buluşuyor.

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi 27 – 31 Mayıs tarihlerinde bir  Comenius çok taraflı okul ortaklığı projesi olan “Feel the Music of Europe” projesinin finaline ev sahipliği yapıyor.

Avrupa Birliği’nin önem verdiği ve sürekli desteklediği Comenius ‘çok taraflı okul ortaklıkları’ projelerinden biri  olan “Feel the Music of Europe”; konuşulan farklı dilleri, işaret dillerini ve tüm iletişim engellerini ortak dil olan müzik ile aşarak farklılıkları ortadan kaldıran ve bu konuda öğrencileri bilinçlendirip daha geniş bir vizyona sahip olmalarını sağlayan iki yıllık bir proje.

Ocak 2011’de Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesinde yapılan ön ziyaret, Hollanda, İspanya ve Çek Cumhuriyeti’nden gelen temsilciler ve Terakkili öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti. Ülkelerin ulusal ajanslarının onayladığı Çek Cumhuriyeti’ndeki okulun koordinatörlüğündeki bu Comenius projesi, 2011 eğitim – öğretim yılında hayata geçti. Müziğin evrenselliğini iletişim engellerini kaldırmak için kullanan bir müzik projesi olan “Feel the Music of Europe”un  içeriğine dans da eklendi; proje daha da genişledi ve  teknoloji yardımıyla iletişim de başlayarak devam etti.

Kasım 2011’de projeye katılan Terakkili öğrenciler Hollanda’daki arkadaşlarını ziyaret ettiler, çalıştaylara katıldılar, bu ziyaret sırasında öğrencilerin tasarladığı logolardan biri  proje logosu olarak seçildi, öğrenciler  diğer ülkelerden gelen ve aralarında işitme engellilerin de bulunduğu arkadaşlarıyla iletişime geçme ve birlikte müzik yapma fırsatı buldular. Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak ziyaret planlandı.Hollanda ziyaretinde verilen kararlar çerçevesinde seçilen şarkı  “Heal The World” partner ülkelerin öğrencileri tarafından yorumlanarak sunuldu.  Terakkili öğrenciler, Türk işaret dili ile ilgili bilgiler veren bir uzman ile yapılan çalışmalar sonucunda Prag’da sunacakları performansı şekillendirdiler. “Heal the World” adlı parçanın sunumda enstrümanlar ve işaret dili kullanarak Mayıs 2012’de Çek Cumhuriyeti’ne yapılan ziyarette, öğrencilerimiz hazırladıkları performansı sergilediler. Terakkililer, bu ziyaret esnasında çeşitli çalıştaylara katılma, işitme engelli öğrencilerin müziği nasıl algıladıkları hakkında fikir edinme ve hep birlikte çeşitli etkinliklerde yer alma fırsatı buldular. İşitme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü bir okul olması sebebiyle yapılan bu ziyaretin ayrı bir önemi oldu. Kasım 2012’deki İspanya ziyaretinde her ülkenin kendi geleneksel parçalarından birini hazırlayıp, müzik, dans ve işaret diliyle sunması gerektiği gösteride, Terakkili proje öğrencileri “Katibim” parçasıyla sahneye çıktılar.

“Feel the Music of Europe” projesi kültürleri ve olanakları tamamen farklı dört ülkeden gelen okullar, farklılıkların ve iletişim engellerinin müziğin evrensel gücüyle aşılabileceğini, aynı zamanda farkındalık yaratarak ortak bir bilinç oluşturulabileceğini göstermeyi hedefliyor.  Bu projeyle İspanya’dan bir konservatuar (Conservatorio Profesional de Música Jerónimo Meseguer), Hollanda’dan bir devlet okulu (Dockinga College Vmbo-GT), Çek Cumhuriyeti’nden ise hem bir işitme engelliler okulu (Skola Vymola) hem de projenin koordinatörü olan okul ve Türkiyeden Özel Şişli Terakki Lisesi bir araya geliyor.

Projeye katılan tüm okullar 30 Mayıs Perşembe günü önceki ziyaretlerin sınumlarını yapacaklar; her ülke kendi performansını sergileyecek. Son olarak Terakkili öğrencilerle  bu projeye katılan diğer okulların öğrencilerinin katkılarıyla oluşan “Feel the Music of Europe” isimli şarkılarını müzik eşliğinde artistik işaret dilini kullanarak sahneleyecekler.   

Bilgi için :        Asuman Bozçetin / Proje Koordinatörü

0212 351 00 60 / 160

asumanb@terakki.org.tr

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments
 

Yorum Yap