Birleşmiş Milletler Kalkınma Projesinde Jain Sulama İmzası

No Comments

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Türkiye’de yürüttüğü önemli projelerden biri olan Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi’nin (SEKP) Örnek Damla Sulama Bahçe Kurumı ihalesini alan Jain Sulama Sistemleri, bölgede hayata geçirilecek olan meyve bahçelerinin damla sulama sistemlerini de kurmak için hazırlıklara başladı.

Topraktan gelen uzun yıllara dayalı deneyim ve bilgisini çiftçilere aktaran, projelerini, yüksek kalite ve teknolojide ürettiği sulama sistemleri ve akıllı uygulamalar ile hayata geçiren Jain Sulama Sistemleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli sulama projelerinde yer aliyor. Jain Sulama Sistemleri’nin itina ile yürüttüğü projelerden biri de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP), Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi (SEKP) kapsamında hazırlanacak olan demonstrasyon amaçlı meyve bahçelerine kuracağı sulama sistemleri olacak.

Hükümet, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve özel sektörle ortaklıklar kuran UNDP Türkiye’nin yürüttüğü projeler arasında yer alan Sivas-Erzincan Kalkınma Projesi, bu bölgede tarımsal üretim potansiyelini artırarak yörenin kalkınmasına katkı sunmayı amaçlıyor.  SEKP kapsamında, Erzincan’ın; Koçkar, Kardere, Doğanbeyli, Üzümlü, Altıntaş, Sivas’ın; Yıldızeli ve Altınyayla beldelerindeki arazilerde demo amaçlı kurulacak olan meyve bahçelerinde özellikle ceviz, badem ve şeftali yetiştiriciliği yapılacak.

Bölge ekonomisi ve kalkınması için büyük öneme sahip olan projenin ihalesini alan Jain Sulama Sistemleri ise söz konusu bahçeleri damla sulama sistemleri ile donatacak. Projede Jain Sulama Sistemleri’nin JTH 20 MM, 1,2 MM, JTH 16 MM, 1,1 MM ve Click Tif basınç ayarlı damlatıcı ürünleri kullanılacak. 7 farklı alanda ve 30’ar dekara yapılacak demo projesinde Jain Sulama Sistemleri’nin kurulum yapacağı ana boruların uygulama alanı ise 400 dekar.

Ceviz, badem ve şeftali yetiştiriciliğinin yapılacağı bu bahçelerde, kullanılan modern tarım yöntemleri ile verim artışı, enerji tasarrufu, işçilik maliyetlerinin düşürülmesi ve topraktaki tuzluluğun önlenmesi hedefleniyor. Kaliteli, verimli ve sürdürülebilir tarımsal üretimi hedefleyen Jain Sulama, sistemlerin kurulumunu 30 Eylül’de tamamlayacak.

Jain Sulama Sistemleri Hakkında

Merkezi Hindistan’da bulunan Jain Irrigation Systems, 2008 yılının son aylarından bu yana Türkiye’de “Jain Sulama Sistemleri” adıyla faaliyet gösteriyor. Kısa zaman içinde 220 bayi sayısına ulaşan Jain Türkiye, yurdun hemen her bölgesinde en basit projelerden, tam otomatik ve “anahtar teslim” projelere kadar farklı çaptaki teknolojik sulama sistemleri çözümlerini üreterek uyguluyor. 2010 yılında Adana’da Hacı Sabancı Organize Sanayi Bolgesi’nde 36 dönümlük arazi üzerine kurulan fabrikada yerli üretim yapan Jain Sulama Sistemleri bugün Jain, NaandanJain, Valley ve Chapin markaları ile sektörde teknolojik sulama anlamında Türk çiftçisine en geniş ürün portföyünü tek çatı altında sunuyor.

UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) Hakkında

Birleşmiş Milletler’in (BM) küresel kalkınma ağı olan UNDP, insanlara bilgi, deneyim ve daha iyi bir yaşam kurmaları için kaynak ulaştıran ve değişimi savunan bir kuruluş olarak faaliyetlerini yürütüyor. 177 ülke ve bölgede, çeşitli ortakları ile birlikte, toplumlara kendi buldukları çözümlerde yardımcı olarak, onların ulusal ve küresel kalkınma çabalarına destek oluyor.

İletişim İçin

Jain Sulama Sistemleri     Mehmet Akparlak      Telefon: 0 212 269 8585

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments
 

Yorum Yap