Disa Otomotiv, USPTO Patentli Kendi Markasıyla Amerika’da!

No Comments

Otomotiv yedek parça sektöründe, Amerika’da kendi markasıyla faaliyet gösteren ilk ve tek firma olan Disa Otomotiv’in sattığı ürünler, yaklaşık 12 milyon araçta kullanılıyor.

Amerika’da Deeza markası adı altında satış ve hizmet faaliyetlerini sürdüren Disa Otomotiv, viraj rotu, rotil, rotbaşı, rotmili, salıncak, salıncak burçları ve viraj demiri burçları alanında saygın markalar arasında yer alıyor. 2009 yılında Amerikan Marka ve Patent Bürosu – United States Patent and Trademark Office (USPTO)’dan aldığı patent ile geliştirdiği Toz lastiği ile gresin dışarıya atılması aparatını kendi markası ile tescil ettiren Disa Otomotiv, ürün geliştirme faaliyetleri ile de dikkat çekiyor.

Toz lastiği ile gresin dışarıya atılması aparatı ile ilgili konuşan Disa Otomotiv Fabrika Müdürü Koray Kuru, “Rotil, rotbaşı, viraj rotları gibi parçalarda, bazı pazarlarda son kullanıcı tarafından ürünlerin servis edilebilir yani greslenebilir olması isteniyor. Piyasada bulunan mevcut greslenebilir tasarımlarda, parçanın araç üzerindeki hareketi esnasında plastik yataklı veya metal metale çalışan iç kısma dış ortamdan toz, çamur, pislik veya su gibi bileşenler giriyor. Bu durumda da parçanın yapısı bozuluyor, aşınmalar meydana geliyor ve parçanın ömrü azalıyor. Patentini aldığımız tasarımda ise, parçanın hareketinden bağımsız olan gres dışarı atma mekanizması sayesinde,  içeriye dış bileşenlerin girmesi mümkün olmuyor. Hem parçanın greslenebilir olması ile zaman içerisinde bozulan gresin yenilenmesi hem de bu yapısal iyileştirmelerle içeriye dış bileşenlerin girmemesi sayesinde parçanın ömrü uzuyor” sözleriyle, USPTO patentli, toz lastiği ile gresin dışarıya atılması aparatını anlattı.

Amerikan otomotiv yedek parça sektörünün önemli isimlerinden biri olan Deeza Chassis Parts etiketli parça ürün kodlarının, Amerika’daki diğer tedarikçiler tarafından da referans kod olarak kullanıldığını vurgulayan Koray Kuru, “Disa Otomotiv olarak, otomotiv yedek parça sektöründe, Türkiye menşeli firmalar içerisinde ABD’de kendi markasıyla faaliyet gösteren tek firmayız. Bunun sorumluluğuyla biz de çalışmalarımızı her zaman uluslararası standartlara göre uyumlamaktayız. Öyle ki, Disa Otomotiv Amerikan Otomotiv Yedek Parça katalog formatları olan ACES ve PIES formatında veri sağlayan tek Türk firmasıdır; bununla beraber tüm ürünlerimiz Avrupa katalog formatı olan TecDoc’ta da yayınlanmaktadır. Deeza Chassis Parts parça ürün kodları, Amerika’daki diğer tedarikçiler tarafından referans kod olarak da kullanmaktadır” dedi.

Amerikan Marka ve Patent Bürosu – United States Patent and Trademark Office (USPTO)’dan Toz lastiği ile gresin dışarıya atılması aparatı konulu patent ile ilgili tüm ayrıntılar http://www.google.com.tr/patents/US7862250?hl=tr üzerinden incelenebilir.

DİSA Otomotiv Hakkında: 1972 yılında Karabük’ten İstanbul’un Çağlayan semtine uzanan bir torna esnaflığı ile otomotiv sektörüne giriş yapan DİSA, 1980 yılında küçük ölçekli yedek parça üretimi ile sektör üreticileri arasındaki yerini aldı. Firma, 1990 yılında DİSA Otomotiv adıyla yurt içi satışlara yönelik yedek parça üretimine başladı. İlk kez 2003 yılında yurt dışına açılan DİSA Otomotiv, başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere, uluslararası alanda kendi markasıyla satışlar gerçekleştirmektedir. DİSA Otomotiv bu bölgelerde Almanya, ABD, İtalya, Belçika, İngiltere, İsrail, Finlandiya, Macaristan gibi ülkelerle çalışmaktadır. Şirket, Amerika’daki iştiraki olan Deeza Chassis Parts ile New Jersey’de bulunan deposunda stok tutmakta, Amerika ve Kanada’da kendi bayileri ve toptancıları aracılığıyla kendi markası ile satışlarını gerçekleştirmektedir. Bahsi geçen ülkelerde markalaşmış birçok tedarikçi, ürünlerini DİSA Otomotiv’den temin etmektedir.

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments
 

Yorum Yap