Jain ve Dekalb’ten Mısır Üretiminde Fark Yaratacak Proje

No Comments

Teknolojik sulama sistemleri konusunda dünya markası olan Jain Sulama Sistemleri ile Monsanto’nun tarla tohumlarındaki dünya markası olan Dekalb’i bir araya getiren “Dekalb Mısır Festivali”, mısır tarımında yüksek verime ulaşmak isteyen çiftçileri görkemli bir organizasyonla buluşturmaya hazırlanıyor.

Dekalb’in öncülüğünde düzenlenen, Jain Sulama Sistemleri’nin ise ‘Akıllı Tarım’ yaklaşımı ile partnerliğini üstlendiği “Dekalb Mısır Festivali” organizasyonu, tohumdan sulamaya kadar uygulanacak modern tarım yöntemleri ile üreticilerin mısır tarımında yüksek verim ve kaliteli ürüne nasıl erişebileceklerini yakından görme fırsatı sunacak.

Dünya çapında önemi her geçen yıl artan mısır ürününe odaklanan “Dekalb Mısır Festivali”, geçen sene ülkemizde ilk defa Dekalb tarafından başlatılmış olup, bu sene de Türkiye’nin 4 ayrı noktasında, mısır tarımında yüksek verim elde etmek isteyen üreticilere ulaşmak için gerçekleştirilen bir etkinlikler dizisini içeriyor. Mısır üretiminin başlıca merkezleri arasında yer alan İzmir – Ödemiş, Manisa -Turgutlu, Konya -Karapınar ve Urfa – Viranşehir’i merkez alan organizasyonun ilk hazırlıkları, Dekalb’in bu yörelere uygun mısır tohumlarını organizasyon için seçilen tarlalara ekmesi, Jain’in ise farklı sulama sistemlerini bu tarlalara kurması ile başladı.

Festival kapsamında ekimden hasat sezonuna dek Jain Sulama Sistemleri ve Dekalb teknik ekibinin gözetiminde olan mısır tarlalarında fark yaratacak ürün, teknik ve çözümler ön plana çıkacak. “Dekalb Mısır Festivali” organizasyonu ile “Akıllı Tarım” yaklaşımını birleştiren Jain Sulama Sistemleri, ‘kaliteli, sürdürülebilir, çevre dostu ve verimli bir mısır tarımı nasıl yapılır’ konulu eğitimini, etkinliğin son bulacağı hasat sezonunda gerçekleştirilecek organizasyonlarda verecek.

“Dekalb Mısır Festivali”nin üreticilerle buluşması İzmir – Ödemiş’te 5-6 Ağustos tarihinde başlayacak. Festivalin ikinci durağı olan Konya – Karapınar’da 11-13 Eylül, üçüncü durağı olan Manisa – Turgutlu’da etkinlikler 23-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. “Dekalb Mısır Festivali” Şanlıurfa – Viranşehir’de 7-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklerle son bulacak.

Söz konusu bölgelerde ekilen tarlalarda, farklı ekim aralıklarında, farklı sulama sistemleri ile yapılan ekimlerin sonuçları, her bir bölgenin hasat sezonuna denk gelen Ağustos-Eylül-Ekim ayları içinde çiftçi, bayi, tüccar ve bölge birliklerinden yetkililerin davet edileceği organizasyonlarda paylaşılacak. Farklı uygulamaların sonuçlarını mukayese etme şansı bulacak olan davetliler, gerek tohum gerekse sulama sistemleri konusunda her iki firmanın uzman ekibinden ayrıntılı bilgi alacak, uygulamaların tüm detayları hakkında gözlemleyerek fikir sahibi olacaklar.

Sektöründe yeniliklerin öncülüğünü yapan Jain Sulama Sistemleri, festival kapsamında çimlendirmede 5035 Sprink, Jain Turbo Slim ve Jain CNT- Mandallı Boru ürünlerini döşedi. Tarlaların kontrol parsellerinde salma sulama yapılırken diğer bir bölümünde iki sıraya bir ve bir başka deneme ekiminde ise her sıraya bir hat Jain Turbo Slim damla sulama boruları döşenerek üreticilerin farklı uygulamalarla sulamanın verime olan katkısını görmeleri amaçlandı. Doğru sulama yöntemi ile hasat sezonunda verimli kazanç hedefleyen üreticiler için akıllı sulama sistemleri geliştiren Jain Sulama Sistemleri, tüm mısır üreticilerini “Dekalb Mısır Festivali”ne davet ediyor.

 

Jain Sulama Sistemleri Hakkında

Jain Türkiye faaliyetlerine 2008 yılının sonunda başladı. Kısa zaman içinde 220 bayi ve her bölgede hizmet veren uzman satış ekibi, ürün müdürleri ve proje ekibi aracılığıyla Türk çiftçisi ile buluştu. 2010 yılında Adana’da Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde 36 dönümlük arazi üzerine kurulan fabrikada yerli üretime başladı.

Jain Sulama Sistemleri bugün Jain, NaandanJain, Valley, Chapin ve Galcon markaları ile sektörde teknolojik sulama anlamında Türk çiftçisine en geniş ürün portföyünü tek çatı altında sunuyor.

 

MONSANTO ve DEKALB Hakkında

Dünyanın lider tohum şirketi olan Monsanto, 1997 yılında Türkiye organizasyonunu kurarak, ülkemizde ilk olarak tarım ilaçları konusunda çalışmaya başlamıştır. 1998 yılında Cargill firmasının tohum bölümünü satın almış, 1999 yılında da Cargill, Asgrow ve Dekalb tohum markalarını DEKALB çatısı altında tek marka olarak birleştirmiştir. Global olarak 2007 yılında Deltapine pamuk tohum firmasını, 2008 yılında Seminis ve 2009 yılında da DeRuiter sebze tohum firmalarını bünyesine katmıştır. Monsanto tüm dünyada doğal kaynakları koruyarak, üreticilerin birim alandan daha fazla ürün elde etmelerine ve yaşamlarını iyileştirmelerine olanak sağlayan yenilikçi teknolojileri sunmaya devam etmektedir. Bu anlamda Türk çiftçisine her yıl hem geliştirdiği üstün performanslı ürünleri ile hem de yenilikçi yaklaşım ve teknolojiler ile hizmet etmektedir.

 

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments
 

Yorum Yap