Narkozsuz Ameliyat ile Bel Fıtığından Kurtulmak Mümkün

No Comments

Mikrodiskektomi ameliyatı ile hayatınızı çekilmez hale getiren bel ağrılarından tamamen kurtulabilir hatta ameliyat sırasında telefonla konuşup, dergi okuyabilirsiniz. Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu geliştirilen son tekniklerle yürüyemeyecek derecede bel fıtığı olan hastalar da dâhil tüm bel fıtığı hastalarının, mikro cerrahi tekniğinin kullanıldığı Mikrodiskektomi ameliyatı ile sağlıklarına kavuşabileceklerini belirtiyor.

Ortalama bir ömür yaşayan her insan, hayatı boyunca omurgasına yaklaşık 5-6 milyon kez yüklenme yapar. Eğilme, kalkma ve çömelme gibi hareketlerin hepsi yüklenme anlamına gelir. Yatma dışındaki tüm hareketlerde omurgaya yükleniriz. Bu nedenle tüm dünyada bel fıtığı sorunu yaşayan insanların sayısı oldukça fazla.  Başlangıçta dikkate alınmayan bel ağrısı karşısında genellikle ağrılarımız dayanılmaz oluncaya kadar doktora gitmez, kulaktan dolma tedavi yöntemleriyle hastalığımızı kendimiz tedavi etmeye çalışırız. Oysaki günümüzde teknolojinin de yardımıyla geliştirilen teknikler sayesinde, bel fıtığının en ilerlemiş halleri dahi çok basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Tıbbi olarak iki omur arasında omurgaya binen yükü emen ve eşit dağılımını sağlayan disk yapısının omuriliğe ve/veya sinir köklerine doğru bombeleşmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olan bel fıtığı; bel ağrısı, bacaklara vuran ağrı, bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, güçsüzlük, nadiren de olsa yanma ve iğnelenme, idrar yapamama ya da idrar kaçırma (bel ağrısı ile birlikte) gibi belirtiler gösterir.

Bel fıtığının tedavi seçenekleri çeşitlidir. Yatak istirahati, ilaç kullanımı ve fizik tedavi çok ilerlememiş fıtıklarda genelde olumlu yanıt verir ancak durumu daha ilerlemiş olan fıtıklarda ileri tekniklerle cerrahi tedavi şarttır.

Narkozsuz bel ameliyatı olun, yarım saatte ağrılarınızdan kurtulun

Mikro cerrahi tekniğin kullanıldığı mikrodiskektomi ameliyatında, hasta genel anestezi ile bayıltılmadan operasyon yapılıyor. Doktorsitesi.com üyelerinden Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu’na göre bu yöntem sırf ameliyattan korktukları için yıllarca bu acıyı çeken hastaların ameliyat fobilerine, ameliyattan sonra uyanamama korkularına son veriyor.

Ameliyatta epidural anestezi yalnızca bel bölgesine iğne ile uygulanıyor ve bu sayede hasta cerrahi müdahale esnasında konuşabilir ; doktoruna soru sorabilir; monitörden ameliyatını izleyebilir ve hatta yakınları ile telefonla dahi konuşabilir durumda oluyor.
Operasyon sonrasında da yara miktarının az olması; kemik dokuda fazla hasar olmaması gibi etkenlerden dolayı hasta, ertesi gün normal yaşantısına dönebiliyor, birkaç hafta sonra da spor yapabilir hale geliyor. Mikrodiskektomi yönteminin temel amacı klasik bel fıtığı ameliyatı ile aynı ancak çok daha gelişmiş cerrahi tekniklerle yapılmakta.

 

Op. Dr. Onur Kulaksızoğlu Mikrodiskektomi yönteminin avantajlarını şöyle sıralıyor:

– Ameliyat tamamen mikroskop altında yapılır, mikroskobun büyütmesinden ve geniş görüş alanından yararlanıp çok daha küçük bir sahada çalışılır ve tüm ameliyat video kaydı altına alınır.

– Cerrahi müdahale 12–14 milimetre içerisinde ve hastanın hissetmeyeceği şekilde gerçekleştirilir.

-Müdahale çok daha küçük bir bölgeden gerçekleştiği için, hem iyileşme daha hızlıdır, hem de ameliyat sonrası cerrahi müdahaleye bağlı sıkıntılar bu yöntemle çok daha azdır ya da hiç olmamaktadır.

-Cerrahi başarı oranı %97-98 civarındadır.

GÖRSELLER:

Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU Hakkında:

Op. Dr. Onur KULAKSIZOĞLU 1970 yılında Kütahyada doğdu. 1977-1981 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet İlkokulunda ve 1981-1984 yılları arasında Cumhuriyet Lisesinin orta öğretim bölümünde ilk öğretimi tamamladı. 1984-1987 yılları arasında Ahmet Kanatlı Lisesini derece ile tamamladı. Ortaokul ve Lise eğitimi sırasında bölgesel ve ulusal birçok bilgi yarışmalarına katıldı.

1987 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitime başlayıp 1993 yılında Tıp Doktoru ünvanını aldı.

Tıp eğitimi sırasında birçok etkiliklerde ve organizasyonlarda yer aldı.

1993 yılında ilk defa düzenlenen “İlaç tanıtım günleri” nin organizasyonunu yaptı ve bu organizasyon her yıl yapılmaktadır.

1993-1995 yılları arasında Karaman ili devlet hastanesinde mecburi hizmetini tamamladıktan sonra 1995 ile 1997 yılları arasında Mersin ile Tarsus ilçesinde hizmet verdi.

1997 yılı Ağustos ayında Erciyes Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde uzmanlık eğitimine başladı. Bu eğitimi sırasında birçok ulusal ve uluslararası toplantılara sözlü ve yazılı bildirilerde bulunmuş, sertifikalar almıştır.

1999 yılında Amerika Manhattan’daki New-York Üniversitesi’nde (NYU) Spinal Cerrahi Başkanı Prof. Dr. Paul Cooper ile servikal ve lomber spinal mikrocerrahi eğitimi aldı- 2000 yılında Ekim ayında New York Üniversitesi Beyin Cerrahisi Spinal Cerrahi bölümünde araştırmacı-gözlemci olarak çalışmalarda bulunmuştur.

2003-2005 yılları arasında Baltalimanı Kemik Hastalıkları hastanesinde beyin omurilik ve sinir cerrahisi uzmanı olarak çalışmıştır.

2005 yılından bu yana uyutmadan (narkozsuz) vidalama yöntemiyle bel kayması ameliyatı, Alt bel skolyozlarında (omurilik eğriliklerinde) (narkozsuz) ameliyat ve bel fıtığında mikro diskektomi ameliyatı yapabilen Türkiye’deki sayılı cerrahlardan biri olarak görev yapmaktadır.

2005-2009 yılları arasında Özel Bahat Sağlık Grubu Hastaneleri ve Özel GOP Hastanesinde görev yapmıştır.

2009-2011 yıllarında İstanbul Cerrahi Hastanesi’nde görev yapmıştır.

2011 den itibaren MED-Ofis Fulya’da  kendi ofisinde görev yapmaktadır.

 

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments