Terakki Tarih Günleri’nin konuğu Prof. Dr. Aydın Uğur oldu

No Comments

Terakki Vakfı Okulları’nın bu yıl 16-17 Mayıs’ta on beşincisini düzenlediği “Tarih Günleri”nde, tarih medya ilişkileri “Tarih, Medya ve Propaganda” başlığıyla ele alındı.

Gelenekselleşen Terakki Tarih Günleri’nin on beşincisinin konusu “Tarih, Medya ve Propaganda”daydı.

İstanbul Amerikan Robert Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi misafir okullar olarak katıldığı etkinlikte Terakki Vakfı Okulları’nı, Özel Şişli Terakki Lisesi ve Fen Lisesi öğrencileri temsil etti.

Etkinliğin birinci gününde atölye çalışmasında öğrenciler medya – tarih ilişkisini ele aldı ve bu çalışma sonucunda duyuracakları bir bildirge hazırladılar. Aynı gün öğleden sonra ise Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur konu ile ilgili birikimini öğrencilerle paylaştı.

Prof. Dr. Aydın Uğur “Tarih nedir?”, “Medya nedir?” soruları ile başladığı konuşmasında, tarih alanının kurgusal, şartlanmışlıklar ve önyargılarla dolu bir alan olduğunu, medya alanının da benzer bir durumu yaşadığını ve bu halleri ile bu alanların birbirleri ile ilişkilerini, insana ve topluma olan etkilerini betimleyerek, tarih ve Medya ile ilgili farklı bakış açıları geliştirmenin gerekliliğini vurguladı. Öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak, konuşmasına son verdi.

Etkinliğin ikinci gününde ise okulların yaptıkları sunumlar ve bu sunumlarla ilgili izleyicilerden gelen soruların cevaplandığı bölüm yer aldı. Daha sonra misafir okullar ve Terakkili öğrencilerin atölye çalışmasında ortaya çıkardıkları bildirge ‘son söz gençlerin olmalı’ anlayışı doğrultusunda duyuruldu ve böylece “Terakki Tarih Günleri 15” son bulmuş oldu.

 

Bilgi için:          Olcay Cömert – Terakki Vakfı Okulları Sosyal Bilimler ve Felsefe Bolüm Başkanı

Tel:                  0212 351 00 60 / 177

OlcayC@terakki.org.tr

Basın bültenlerinizi Türkiye'ye ya da hedeflediğiniz ülkelere dağıtın, markanız medyada daha fazla yer alsın daha fazla konuşulsun.

More from our blog

See all posts
No Comments
 

Yorum Yap