Yeni Ekonomi’de Dijital PR ve Basın Bülteni Dağıtımı

  • 17 Haziran 2014
  • Blog
Yeni Ekonomi’de Dijital PR ve Basın Bülteni Dağıtımı

Eski ekonomi dediğimiz internet öncesi ekonomik sistemde marka ve firma tanıtımı yapmanın yolları çok kısıtlıydı. Bunları kısaca sayacak olursak kitlesel medya dediğimiz televizyon, radyo ve basılı yayınların dışında daha küçük çaplı işletmeler için bu imkanlar çok daha kısıtlı idi.

Günümüzün yeni ekonomisi ise marka ve firmalar için yepyeni ufuklar açtı, açmaya da devam ediyor. Internet dediğimiz insanlık tarihinin en önemli devrimsel gelişmelerinden biri sayabileceğimiz devasa sanal ortam sayesinde, hem büyük çaplı markalar için yeni ufuklar açıldı, hem de çok daha küçük çaplı girişimciler kendilerini Dijital PR sayesinde tanıtma olanağı yakaladı.

Dijital PR, PR olarak bildiğimiz halkla ilişkiler faaliyetinin ana çatısı internet olmak üzere, dijital ortama aktarılmış halidir. Şirketler eskiden de PR yapıyorlardı. Geleneksel PR yöntemleri varlığını sürdürmekle birlikte Dijital PR çok önemli bir duruma geldi, önemi gün geçtikçe daha da artıyor. Geleneksel medyanın yerini hızla dijital medyaya terkettiğini de göz önüne alırsak televizyon, radyo dahil olmak üzere tüm medyanın çok da uzak olmayan bir gelecekte internet üzerinde konumlanacağını varsayabiliriz. Bu tahminler gerçekleştiği takdirde kitlesel PR aktivitesi tümüyle Dijital PR olarak varlığını sürdürecektir.

Dijital PR kendi içinde alt kategorilere ayrılmaktadır. Burada eski ve yeni ayrımı devreye girer. Klasik anlamdaki reklam faaliyeti Dijital PR kapsamında kendine yer bulmuştur. Bugün internet üzerinde yapılan reklam harcamaları dünya çapında 100 milyar doları ükemizde ise 1 milyar doları aşmıştır. Bunun dışında ise sosyal medya dediğimiz yepyeni ama adını her gün defalarca duyduğumuz alan Dijital PR faaliyetleri için çok büyük önem kazanmıştır.

Sosyal medyanın ne anlama geldiğini bilmeyenlere Facebook, Twitter isimlerini söylemek dahi konunun ne kadar önemli olduğunu anlamaları için yeterli olacaktır.

Basın bülteni yoluyla yapılan PR çalışmaları da gün geçtikçe yaygınlık kazanmaktadır. Özellikle internet üzerinde bulunan yayıncı sayısının çoğalması, bu enstrümanın kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Basın bülteni yoluyla markalar aktivitelerinin, kendi hazırladıkları içeriklerle birlikte medyada haber olmasını sağlamayı hedeflerler. Yazılı basın ve internet üzerindeki içerik yayıncıları bu tür bültenlerin yayınlandığı alandır. Basın bülteni dağıtımı yaparken yayıncı seçimi titizlikle yapılmalıdır. Genel olarak yayınlattırmak istenen basın bültenine ilgi duyabilecek okuyucu kitlesine sahip yayıncılar tercih edilmelidir. Basın bülteni dağıtımı rastgele yapılmamalıdır.

Markanızın ya da ürün ve hizmetlerin tanıtımını yaparken bu yazıda konu edilen gelişmeleri göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Hedeflenen kitle ve ürün yapısı da son derece önemli olmakla birlikte şurası kesindir ki: Dijital PR her işletme için vazgeçilmez bir aktivite türüdür. Dijital PR‘ın nasıl yapılacağı elbette bütçenize de bağlıdır. Unutmayın ki, küçük bir işletme iseniz, tanıtımınızı yapmak için Dijital PR size çok geniş olanaklar sunuyor.

Dijital PR’ın faydalarından bazıları

  • Online görünürlük ve bulunabilirliğiniz artar.
  • Şirketiniz ve ürünlerinizle ilgili haberler arama motorları tarafından indexlenir.
  • Hedef kitleniz ile aranızda bir sinerji oluştur.
  • Hizmet veya ürünleriniz hakkında diyaloğa açık bir ortam yaratılır.
  • Sosyal medya hesaplarınız için içerik üretilir.
  • Kuruluşunuzun imajını dijital mecralarda pekiştirirsiniz.
  • İnternet medyasında yer alarak sektördeki konumunuzu güçlendirirsiniz.
  • İçerikleriniz ile daha az bütçeler ile daha fazla tüketiciye ulaşabilirsiniz.

 

Benzer içerikler

Tümünü gör