Basın Bülteni Dağıtım Servisleri Neden Kullanılmalı?

  • 23 Eylül 2012
  • Blog
Basın Bülteni Dağıtım Servisleri Neden Kullanılmalı?

Basın bülteni dağıtım siteleri gerek medya mensuplarının yoğun temposu düşünülerek hazırlanan gönderim formatları gerekse kurumsal iletişim departmanları için verdiği ek hizmetlerle çok yönlü hizmet veriyor.

1,4 milyonu aşkın akredite medya ile sektör muhabirleri editörler, redaktörler ve medya çalışanlarına ulaştırdığı haberler ile sektörün güçlü isimlerinden biri olan GMEDYA, internet üzerinden basın bülteni dağıtımı yapan web siteleri ilgili dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

İster bir kurumsal iletişim departmanında görev alın, ister kendi şirketinizin haberlerini servis etmek isteyin, her zaman karşılaşacağınız en büyük problem güncel iletişim bilgileri ve bültenlerinizin doğru formatlarda yazılması olacaktır. Oysa her gün yüzlerce basın bülteni okuyan bir medya mensubu için “doğru haber” kadar önemli olan başka şeyler de vardır.

Her medya görevlisi, öncelikle kendisini gerçekten ilgilendiren haberin ona ulaşmasını ister, gereksiz e-postaların yarattığı iş yükü ile uğraşırken diğer yandan da o yoğunlukla doğru haberi kaçırma telaşını yaşarlar. Bu nedenle şirket haberlerinizi doğru medya mensubuna ulaştırabilmek çok önemlidir.

Basın Bültenlerinizi medyaya servis ederken nelere dikkat edilmeli?

Bilindiği üzere bir haber, 5N 1K kuralına uygun hazırlanmalıdır. Ne, nerede, neden, ne zaman, nasıl soruları “kim” ile tamamlanmalıdır. Basın Bültenlerinizi medyaya servis ederken de bu sorulardan faydalanabilirsiniz. Elinizdeki sabit listeye tüm haberlerinizi göndermek yerine, mecrasına, ilgi alanına, yayın periyoduna ya da yayın iline göre filtrelenmiş bir e-posta listesi, her zaman saygınlığınıza hizmet edecektir.

Bununla beraber, doğru kurgulanmış, basın bülteni yazım tekniklerinin kullanıldığı, metnin haber olarak yaratılabildiği basın bültenleri de çok önemlidir.

İnternet üzerinden dağıtım yapan sitelerin sağladığı avantajlar nelerdir?

Basın bülteninin amacı şirketinizdeki yenilik, değişiklik ya da ürünler hakkında yaratılan haberlerin pek çok mecrada yer almasını sağlamaktır. Ancak dijital PR olarak adlandırılan internet üzerinden gerçekleştirilen bülten servislerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bültenleriniz içine yerleştireceğiniz linklerle web sitenize trafik çekme olanağıdır.

SEO başta olmak üzere, internet üzerinden haberlerinizi yaydığınızda hem web siteniz hem de markanız daha çok ilgi toplayacaktır. Sosyal medya yayınları, web görünürlüğü, google, resimli google news, içerik ortaklarına dağıtım, twitter, facebook, RSS ve portallar gibi internette pek çok alanda haberlerinizi görebilmek, internet üzerinden basın bülteni dağıtımı yapan sitelerin sağladığı en önemli avantajlardandır.

Haberiniz kimlere ulaşır?

İnternet üzerinden basın bülteni dağıtımı yapan sitelerin pek çoğu, haberlerinizi bülten, görsel, video gibi tüm ekleri dâhil olarak yayınlamaktadır. Bu siteler arasında doğru tercihi yapabilmek için sağladıkları diğer hizmetleri incelemek gerekir.

Size farklı PR seçenekleri sunabilen, haberlerinizi güncel medya listelerine ulaştırabilen, arzu ettiğinizde uluslararası gönderim yapabilen, gerektiğinde size haber bülteni yazımı konusunda profesyonel destek verebilen ve bülten gönderim raporlarını sizinle doğru bir şekilde paylaşabilen siteleri tercih etmelisiniz.

Bu açıdan bakıldığında, takibini de yapabildiğiniz bülten gönderimlerinizin kimleri hedef alacağına bir kez daha dikkat etmekte fayda vardır.

Bültenlerinizin Amacını Doğru Belirleyin

Basın Bültenleri yaratmak istediğiniz markaya hizmet eder. Marka bilinirliği, şirketinizin prestiji için hayati önem taşır. Tabii beraberinde hedeflediğiniz  ciro için de markanızın, hizmet ve ürünlerinizin doğru ifade edilmesi gerekir. Marka bilinirliğinize katkısı olması için nitelikli, ajanslar tarafından kabul görecek ,haber değeri taşıyan bültenler hazırlamalı, Pazarlama amaçlı, şirketinizin hedeflerinize ulaşmasına hizmet edecek bültenleriniz için ise görsel materyallerle güçlendirilmiş, ürün ve hizmetleri doğru ifade eden bültenler yaratabilirsiniz.

Benzer içerikler

Tümünü gör