Basın Bülteni Dağıtım Servisleri Neden Kullanılmalı?

Basın bülteni dağıtım siteleri gerek medya mensuplarının yoğun temposu düşünülerek hazırlanan gönderim formatları gerekse kurumsal iletişim departmanları için verdiği ek hizmetlerle çok yönlü hizmet veriyor.

1,4 milyonu aşkın akredite medya ile sektör muhabirleri editörler, redaktörler ve medya çalışanlarına ulaştırdığı haberler ile sektörün güçlü isimlerinden biri olan GMEDYA, internet üzerinden basın bülteni dağıtımı yapan web siteleri ilgili dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

İster bir kurumsal iletişim departmanında görev alın, ister kendi şirketinizin haberlerini servis etmek isteyin, her zaman karşılaşacağınız en büyük problem güncel iletişim bilgileri ve bültenlerinizin doğru formatlarda yazılması olacaktır. Oysa her gün yüzlerce basın bülteni okuyan bir medya mensubu için “doğru haber” kadar önemli olan başka şeyler de vardır.

Her medya görevlisi, öncelikle kendisini gerçekten ilgilendiren haberin ona ulaşmasını ister, gereksiz e-postaların yarattığı iş yükü ile uğraşırken diğer yandan da o yoğunlukla doğru haberi kaçırma telaşını yaşarlar. Bu nedenle şirket haberlerinizi doğru medya mensubuna ulaştırabilmek çok önemlidir.

Basın Bültenlerinizi medyaya servis ederken nelere dikkat edilmeli?

Bilindiği üzere bir haber, 5N 1K kuralına uygun hazırlanmalıdır. Ne, nerede, neden, ne zaman, nasıl soruları “kim” ile tamamlanmalıdır. Basın Bültenlerinizi medyaya servis ederken de bu sorulardan faydalanabilirsiniz. Elinizdeki sabit listeye tüm haberlerinizi göndermek yerine, mecrasına, ilgi alanına, yayın periyoduna ya da yayın iline göre filtrelenmiş bir e-posta listesi, her zaman saygınlığınıza hizmet edecektir.

Bununla beraber, doğru kurgulanmış, basın bülteni yazım tekniklerinin kullanıldığı, metnin haber olarak yaratılabildiği basın bültenleri de çok önemlidir.

İnternet üzerinden dağıtım yapan sitelerin sağladığı avantajlar nelerdir?

Basın bülteninin amacı şirketinizdeki yenilik, değişiklik ya da ürünler hakkında yaratılan haberlerin pek çok mecrada yer almasını sağlamaktır. Ancak dijital PR olarak adlandırılan internet üzerinden gerçekleştirilen bülten servislerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, bültenleriniz içine yerleştireceğiniz linklerle web sitenize trafik çekme olanağıdır.

SEO başta olmak üzere, internet üzerinden haberlerinizi yaydığınızda hem web siteniz hem de markanız daha çok ilgi toplayacaktır. Sosyal medya yayınları, web görünürlüğü, google, resimli google news, içerik ortaklarına dağıtım, twitter, facebook, RSS ve portallar gibi internette pek çok alanda haberlerinizi görebilmek, internet üzerinden basın bülteni dağıtımı yapan sitelerin sağladığı en önemli avantajlardandır.

Haberiniz kimlere ulaşır?

İnternet üzerinden basın bülteni dağıtımı yapan sitelerin pek çoğu, haberlerinizi bülten, görsel, video gibi tüm ekleri dâhil olarak yayınlamaktadır. Bu siteler arasında doğru tercihi yapabilmek için sağladıkları diğer hizmetleri incelemek gerekir.

Size farklı PR seçenekleri sunabilen, haberlerinizi güncel medya listelerine ulaştırabilen, arzu ettiğinizde uluslararası gönderim yapabilen, gerektiğinde size haber bülteni yazımı konusunda profesyonel destek verebilen ve bülten gönderim raporlarını sizinle doğru bir şekilde paylaşabilen siteleri tercih etmelisiniz.

Bu açıdan bakıldığında, takibini de yapabildiğiniz bülten gönderimlerinizin kimleri hedef alacağına bir kez daha dikkat etmekte fayda vardır.

Bültenlerinizin Amacını Doğru Belirleyin

Basın Bültenleri yaratmak istediğiniz markaya hizmet eder. Marka bilinirliği, şirketinizin prestiji için hayati önem taşır. Tabii beraberinde hedeflediğiniz  ciro için de markanızın, hizmet ve ürünlerinizin doğru ifade edilmesi gerekir. Marka bilinirliğinize katkısı olması için nitelikli, ajanslar tarafından kabul görecek ,haber değeri taşıyan bültenler hazırlamalı, Pazarlama amaçlı, şirketinizin hedeflerinize ulaşmasına hizmet edecek bültenleriniz için ise görsel materyallerle güçlendirilmiş, ürün ve hizmetleri doğru ifade eden bültenler yaratabilirsiniz.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.