Basın bülteni dağıtımı neden faydalıdır?

Basın bültenleri yeni medya çağında şirketlerin mesajlarını yaymalarına ve tanıtımlarını yapmaları noktasında en önemli araçların başında geliyor. Günümüzde basın bültenleri şirketlere medyada (dergi, gazete, blog ve haber sitesi) yer edinmeleri konusunda önemli ölçüde  yardımcı oluyor. Basın bültenleri, bültene konu olan şirket ile ilgili arama motorunda etkili bir konumda yer almak açısından da ciddi bir avantaj sağlıyor.

Buna rağmen basın bültenlerinin medyada yer alması çoğu zaman pek mümkün olmuyor. Çünkü çoğu basın bülteni, haber olarak değerlendirilecek mecralara ulaştırılamadan çöp olup gitiyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri profesyonel basın bülteni dağıtımı hizmeti almamak olarak ifade edilebilir. Basın bülteni dağıtımı hizmeti almamak hem zaman kaybı hem de prestij kaybı olarak işletmeye yansıyor.

Basın bülteni dağıtımı hizmeti almanın birçok faydası var. Bunlara değinecek olursak;

– Hangi sektörde olduğuna ya da büyük olduğuna bakmaksızın tüm kuruluşlar basın bülteni dağıtımından yararlanabilir. Bir işletme şimdiye kadar medyada hiçbir şekilde yer almamış olabilir. Buna rağmen ticari yayınlarda, dergilerde, bloglarda, haber sitelerinde ve diğer tüm mecralarda haber olabilecek türde hikayeleri olabilir.Tabi ki bunları dile getirmediğiniz sürece tanıtımınızı yapamazsınız.

– Basın bülteni dağıtımı oldukça düşük maliyetli bir iştir. Birçok kuruluş basın bültenini kendi yazar ama iş medyaya dağıtım olunca zor ve sıkıntılı bir süreç ile karşılaşılır. İşte bu noktada basın bülteni dağıtımı yapan şirketler devreye giriyor. Bu işlem sırasında firmanın yapacağı tek harcama basın bültenini doğru kişilere ulaştıracak bir dağıtım servisine ödeme yapması. Basın bülteni dağıtımı öyle sanıldığı kadar maliyetli bir iş değil. Ücretli reklâmlarla karşılaştırıldığında ucuz ve en uygun seçenek.

– Şirketinizin medyadaki görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Bu konu özellikle küçük iş ve işletmeler için büyük önem taşıyor. Büyük kuruluşlar da tüketicinin zihninde yer etmek için devamlı mücadele halinde olduğundan dolayı kendileri ile ilgili bültenlerin medyada yer almasını istiyor. Uzun vadeli bir basın bülteni dağıtım stratejisiyle müşterilerinize kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve neden size ihtiyaçları olduğunu anlatmanız kolay olacak. Zaman içinde gazetecilerin de dikkatini çekerek size daha fazla güvenmelerini sağlayabilirsiniz. Bu da bültenlerinizin haber olarak değerlendirilmesini daha da artırır.

– Basın bültenleri faaliyet gösterdiğiniz sektörde sizin uzman olarak görünmenizde rol oynayabilir. “Bunun benim işletmeme ne faydası olacak?” diye sorabilirsiniz. İlk olarak müşterilerinizin güvenini kazanmış olursunuz. Bir kere size güvendiklerinde ise sizden alma konusunda daha istekli olacakları aşikardır. Ayrıca uzman olmak sağlıklı medya ilişkileri açısından da önemli bir nokta. Sektörünüzle ilgili bir konuda haber yapan  basın mensubu bilgiye ihtiyacı olduğu zaman ilk olarak size ulaşır.

– İyi hazırlanmış basın bültenleri geniş alanlara yayılabilir. Bülten gönderiminde sadece yaygın medya değil yerel medya da göz önünde bulundurulmalıdır. Büyük medya kuruluşları hikâyelerinin önemli bir bölümünü yerel medyadan alıyor. Haber sektörü bu şekilde işliyor. Bir muhabir bir hikâyeyi ele aldığında o hikâye bir yayından diğerine hızla yayılabiliyor. Bu yüzden içeriği güçlü ve gerçek anlamda haber değeri taşıyacak bültenleri hazırlamak ve dağıtmak önemli.

– Haberlerinizi daha fazla müşteri kazanmak için kullanmanız, basın bülteni dağıtım hizmeti almak ile mümkün olabilir. Basın bülteni dağıtımı ile potansiyel müşterilerinize ulaşmanız daha kolay olacak. Bülteninizin binlerce farklı yayında yer alması size hem prestij katacak hem de yeni müşteriler kazandıracak. Dağıtılacak basın bültenini yazarken daima potansiyel müşterilerinizi düşünün. Basın bültenini reklam cümleleri ile kurgulamadığınız sürece faydasını göreceksiniz.

– Yatırımcılar da haberleri yakından takip ediyor. Basın bültenleri ile şirketin başarısını ve şirketteki gelişmeleri vurgulayarak yatırımcıları çekmek mümkün. Yatırımcıların göz atabilmesi için kurumsal web sitesinde online bir basın odası mutlaka bulunmalı.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.