Basın bülteni dağıtımının 8 önemli faydası

Basın bülteni dağıtımının birçok faydası vardır, işte bunlardan 8’si:

Maliyet

Tanıtım faaliyeti denildiği zaman akla hemen reklam gelir. Ancak reklam maliyetli bir çalışmadır. Gerek hazırlanması gerekse yayınlanması hem zaman hem de bütçe isteyen bir iştir. Oysa medyada haberinizin yayınlanması için ekstra bütçe ayırmanıza gerek yoktur.

Kitlesel İletişim

Nitelikli bir haber, her zaman kendine yer bulacaktır. Bu da yer aldığınız mecranın hitap ettiği kitleyle direkt iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Reklam

Haberleriniz, aynı zamanda sizin reklamınız da olacaktır.

SEO

Hedefledeğiniz kelimeler ile hazırladığınız ve optimize ettiğiniz, internet üzerinde görüntülenebilen tüm haberleriniz SEO çalışmalarınıza destek olacaktır. Ve Google, sizin adınızı pek çok yerde görmeye başladığında; sizi bir referans olarak kabul edecektir. Elbette bu veriler, sizin web sitenizi de olumlu etkileyecektir.

Bilinirlik

Pek çok mecrada yayınlanmış haberiniz, direkt arama motorlarına düşecektir. Bu da sizin hedef kitleniz, sizinle ilgili bir arama yaptığında pek çok referans görmesini sağlayacaktır. Haber yayınları, hedef kitleniz üzerinde olumlu bir intiba yaratacak ve çoğu zaman ikna olarak karşınıza gelmesini sağlayacaktır.

Güvenilirlik ve Prestij

Bu ilgi sarmalının içinde yer almanın size sağlayacağı bir diğer önemli fayda da, satış pazarlama faaliyetleriniz dahilinde, müşterilerinizi şirketiniz ve güvenilirliğiniz ile ilgili ikna etme sürecinizin kısalması olacaktır.

Markalaşmak

Medyada haberlerinizin yayınlanması prestij, kurum içi sadakat, sektörel öndelik, bilinirlik, güvenilirlik ve nihayetinde markalaşma yolunda sizi daima daha üste taşıyacaktır.

Ciro

Şirket bünyesinde atılan her bir adımın, kağıt bardak satın alımından çalışan memnuniyetine ve hatta büyük satışlara kadar; tek bir amacı vardır: Ciro. Ama bu faaliyetlerin çok azı markanızı yaratmaya hizmet eder. Çünkü her şey birbirini tamamladığında ibre yukarı hareket edecektir. Bu amaçta, en önemli pazarlama ve tanıtım faaliyetiniz, medya ile ilişki kurmanız olacaktır.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.