Basın Bülteni Hangi Sıklıkla ve Konularda Hazırlanmalıdır?

Online medya bildiğiniz gibi gün geçtikçe geleneksel medya’nın önüne geçiyor ve basın bülteni konusunda da kuralları değiştiriyor.

Geleneksel ve online medya, basın bülteni gönderim sıklığı bakımından birbirlerinden farklılık gösterebilir. Bunların sebepleri ;

Geleneksel Medya

  • Gazetecilerin, okuyucularının ilgisini çekecek haberlerin peşinde koşmasından dolayı basın bültenlerinin önemli bir haber vermesi gerekir.
  • Sınırlı bir alana sahip olan gazete ve dergi gibi basılı medyanın, haber değeri taşısa dahi her basın bültenini yayınlamaması olasıdır.
  • Gazetecilere, haber değeri fazla olmayan bülten göndermeniz medya ilişkilerinize negatif değer katar ve bazen çok değerlerli olan bültenlerinizi atlayabilirler.
  • Bu sebeplerden dolayı geleneksel medya hedefli basın bültenlerini hazırlarken daha dikkatli olunmalı ve çok daha seyrek dağıtım yapılmalıdır.

Online Medya

  • Haber portalları, bloglar, basın bülteni dağıtım servisleri, sosyal medya siteleri ve kuruluşunuzun web sitesi gibi online ortamda sunulmak üzere yayınlayacağınız basın bültenlerinin geleneksel medya hedefli bültenlere göre çok daha sık bir şekilde hazırlanması gerekir.
  • Online medyada yer sorunu yoktur ve bundan dolayı bülteninizin yayınlanma şansı çok daha yüksektir.
  • İnternet kullanıcılarının ilgisini çekecek bir içeriğe sahipseniz, internet medyasının haberinizi değerlendirmek istememesi için bir neden yoktur.
  • İnternet kullanıcılarının ilgisini çekecek içerikler ister haber portalı olsun isterse forum sitesi her yayıncı için büyük değer taşımaktadır.

Basın Bülteni Konusu

Basın bültenlerine konu seçerken dikkat etmeniz gereken husus, hazırlanan basın bülteninin salt reklamdan arındırılarak haber değeri taşımasıdır.

Bu sebeple şirketinize ait etkinlik, açılış, bir ödül almak, yeni bir ürün piyasaya sürmek, yıldönümü kutlaması, anlaşma  vb. üründen ziyade şirket ile alakalı bir konunun olması basın bülteninizin yayınlanma ve daha çok yere dağıtım şansını arttıracaktır.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.