Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Bültenin doğru bir şekilde hazırlanması, hedef kitleye iletilmek istenen mesajın etkili bir şekilde aktarılması açısından büyük önem taşıyor.

Basın bülteni yazımı ile ilgili yapılan hatalardan ders alınmaması, basın bültenlerinin çoğunun çöpe gitmesine neden oluyor.

Basın bülteni bir haber metnidir ve hedef kitleye bilgi veren bir format. Basın bültenini hazırlarken unutulmaması gereken en önemli nokta, amacın reklam yapmak olmamasıdır.

Maalesef her gün binlerce basın mensubuna gönderilen bültenlerin büyük çoğunlu reklam içeriyor. Basın bülteni hazırlarken satış artırmaya yönelik, aşırı övgü içeren ve süslü bir yazım dili kullanmamaya özen gösterilmesi gerektiği, birçok pr çalışanı tarafından geri plana itilen bir durum.

Basın bülteninin en önemli bölümü, başlık. Başlığın çarpıcı olmadığı bir basın bülteni,  okunmadan çöp kutusuna gönderiliyor. Çünkü çoğu zaman medya mensupları ve konuyla ilgili üst düzey yöneticilerin, basın bülteninin gövde metnini okuyacak kadar zamanı yok.

Şirketin vermek istediği ana mesaj açık bir şekilde belirtilerek hedef kişilerin dikkati çekilmesi bu noktada hayati önem taşıyor. Çarpıcı ve iyi düzenlenmiş bir başlık oluşturduktan sonra açıklayıcı ve bülten ile ilgili temel fikir ortaya koyan bir alt başlık yazılmalı. Ayrıca, büyük bir şirketin isminin alt başlıkta yer alması sağlandığı takdirde bu, şirketin güvenilirliğine katkıda bulunacağı göz ardı edilmemeli.

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Basın bülteni hazırlarkenşu plan üzerinden gitmek faydalı olacak:

Öncelikle bülteni çok uzun tutmamak gerekiyor. Ortalama 5 paragraf yeterli.

Birinci paragrafta haber anlatılır.

İkinci paragrafta haberin hedef kitleye etkisi açıklanır.

Üçüncü paragrafta şirketin üst düzey yöneticilerinden haber değeri taşıyan alıntılar yapılır.

Dördüncü paragrafta şirketin geçmişinden objektif bir şekilde söz edilir.

Beşinci paragrafta ise şirket hakkında kısa ve öz bilgiler verilir.

Bu aşamalar geçildikten sonra basın bülteninde temas kurulabilecek kişi veya kuruluşun iletişim bilgilerinin yer alması kesinlikle atlanmamalı.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.