Basın bülteni nedir, nasıl olmalıdır ?

 • 23 Ağustos 2013
 • Blog
Basın bülteni nedir ve nasıl olmalıdır ?

Basın bülteni nedir ve nasıl olmalıdır ? Kimlerin basın bülteni gönderimine ihtiyacı vardır? Basın bülteni dağıtımının faydaları nelerdir?

Basın Bülteni, şirket haberlerinizin medya mensuplarına iletilmesinde kullanılan en önemli araçtır. Şirket haberlerinizin bir metin disiplini içinde yazılmasının yanı sıra, beraberinde medyayla paylaşılması gereken görsel araçlarla tamamlanan basın bülteniniz, sizin “ilk, tek ve en” gibi özellikli yanlarınızın haber olarak tescillenmesinin yanı sıra, özellikle internet ortamında markanızın bilinirliğine ve itibarına hizmet eder.

Basın bülteni nedir ve nasıl olmalıdır?

Basın Bülteni, diğer yazın türleri gibi kendi içinde bir disiplini olan, ifade etmek istediği konuyu direkt mesaj olarak barındıran ve markanın kurumsal imajını birebir temsil edebilen bir metin çalışmasıdır. İçeriği haber, bilgi, ürün tanıtımı, değerlendirme mesajı, röportaj gibi pek çok farklı tarzda hazırlanabilir. Burada önemli olan, basın bülteninde yer alan bilgilerin toplumu, sektörü kimi zaman belli bir ilgi alanına sahip bir kitleyi ilgilendirecek konuları işliyor olmasıdır.

Bu nedenle basın bültenleri, bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Bu gerekliliğin en önemli sebebi, her gün yüzlerce basın bülteni arasında kendi yayınında kullanabileceği haberi arayan medya mensubunun, sizin haberinizle ilgilenmek istemesini sağlamaktır. Çünkü bir editör gerçek bir “metin sarrafıdır”. Sadece basın bülteninize bakarak bile markanız hakkında gerçeğe yakın bir fikir edinebilecektir.

Basın bülteniniz gazete, dergi, televizyon, radyo ve internet gibi yayın mecralarında yayınlanabilir nitelikte olmalıdır. Bu konuda şöyle bir örnek verebiliriz; hazırlanan basın bülteni gereği halinde, noktasına virgülüne dokunulmadan aynen yayınlanabilir nitelikte mi? İyi bir basın bülteninde bu sorunun cevabı kuşkusuz “evet” olmalıdır.

Metinsel içeriğin yanı sıra kullanılan görselin imaj ve teknik açıdan uygunluğu da haberlerinizin yayınlanmasında çok önemli bir referans olacaktır. Hatta varsa haberinizi ifade eden bir video, ses kaydı, ek olarak iletilebilecek diğer dokumanlar; haberinizle karşılaşan editörün işini kolaylaştıracak ve onu haberinizi yayınlamakla ilgili ikna edebilecektir.

Kimlerin basın bülteni gönderimine ihtiyacı vardır?

Basın bülteni nedir ve nasıl olmalıdır ?

Basın bülteni nedir ve nasıl olmalıdır ?

Sektöründe ya da belli bir konuda markalaşmak isteyen her kişi ve kurumun medya kanalıyla haber iletmesi ve kitlelere kendini en yüksek referansla ifade etmesi itibar, güvenilirlik ve bilinirlik açısından çok değerlidir. Özellikle günümüz tüketici alışkanlıklarına bakıldığında, hizmet ya da ürünlerin öncelikle internet üzerinden araştırıldığı ve elde edilen bilgi ve intiba üzerine hareket edildiği görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında, internette nasıl göründüğünüz aslında sizin işinizin neresinde olduğunuzun da göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Basın bülteni servisi maliyeti nedir?

Basın bülteni hazırlamak ve dağıtmak, binlerce lira harcanarak yapılan basılı ve online reklamlarla karşılaştırıldığında oldukça ucuzdur. Hatta yerel ve sektörel gazetelere reklam vermek bile neredeyse birkaç bin liraya mal olurken sadece birkaç yüz liradan daha azıyla ücretli reklamların bile sağlayamadığı etkiyle medyada yer alabilir, online görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Basın bülteni dağıtımı servisinin faydalarından bazıları:

 • Uzun vadede yeni müşteriler.
 • Online medya’da kalıcı bir iz.
 • Marka bilinirliğinizin artması.
 • Medya çalışmaları için zamandan tasarruf.
 • Düşük bütçeli sabit fiyatlar ile tüm çalışmaların kontrolünüz altında olması.
 • Arama motoru çalışmalarınıza destek.
 • Sosyal medya hesaplarınıza etkin içerik.
 • Web siteniz için ziyaretçi artışı.
 • Daha az bütçeler ile daha fazla tüketiciye ulaşabilme imkanı.
 • Şirketinize güvenilirlik sağlar

Düşünelim: Siz bir marka mısınız?

Eğer cevabınız evetse, bunu duymayan kalmamalı!

G Medya basın bülteni gönderimi servisi yazım, dağıtım ve medya takip hizmetlerini tek bir paket içerisinde birleştirerek PR çalışmalarınızda size kolaylık sağlar.

Basın bülteni paketleri sayfasını incelemeyi unutmayın!

Benzer içerikler

Tümünü gör