Basın bülteni nedir, nasıl olmalıdır ?

Basın bülteni nedir ve nasıl olmalıdır ? Kimlerin basın bülteni gönderimine ihtiyacı vardır? Basın bülteni dağıtımının faydaları nelerdir?

Basın bülteni, geçmişten günümüze kullanılan önemli iletişim araçlarından biridir. Geleneksel meydanın önemli bir parçası olan bu metinler, dijital medyanın hayatımıza dahil olmasıyla form değiştirmiştir. Ancak temelde bu metinlerin hazırlanma tarzı, ilettiği mesaj ve ana şablonu değişmemiştir. Bu yazıda basın bülteni nedir sorusunun cevabını vererek pazarlama çalışmalarında (özellikle de içerik pazarlaması için) ne kadar önemli olabileceğini ele alacağız.

Basın Bülteni Nedir?

Basın Bülteni, diğer yazın türleri gibi kendi içinde bir disiplini olan, ifade etmek istediği konuyu direkt mesaj olarak barındıran, kurum, kuruluş veya kişiler hakkında gelişmeleri ilgili hedef kitleye duyurmak amacıyla yapılan ve onların imajını birebir temsil edebilen bir metin çalışmasıdır.

İçeriği haber, bilgi, ürün tanıtımı, değerlendirme mesajı, röportaj gibi pek çok farklı tarzda hazırlanabilir. Burada önemli olan, basın bülteninde yer alan bilgilerin toplumu, sektörü kimi zaman belli bir ilgi alanına sahip bir kitleyi ilgilendirecek konuları işliyor olmasıdır.

Halka İlişkiler (PR) sektörünün vazgeçilmez bir aracı olan basın bülteni, gazetelere, dergilere, internet medyasına, televizyon kanallarına ve bu mecralarda görevli basın mensuplarına gönderilir.

Basın bültenleri ayrıca basın açıklaması, basın bildirisi ve haber bülteni olarak da isimlendirilebilir.

En genel anlamıyla basın bülteni, bir kurumun ya da bireyin medyaya sunduğu resmi açıklamadır. Bu resmi açıklama, yazılı olabileceği gibi video formatında da olabilir. Son yıllarda video basın bülteni de PR profesyonelleri arasında popülerlik kazanmıştır.

Basına verilen metinler bir şirket, kurum, kuruluş veya birey için hazırlanabilir. Ayrıca gerçekleştirilmiş olan veya gerçekleştirilmesi planlanan bir proje de bu metinler sayesinde kamuoyuna duyurulur.

Basın bülteni kamuya açık iletişim kanallarında yayınlanır. Bu özelliği nedeniyle şirketler ve bireyler için önemli bir pazarlama ve tanıtım aracı olarak görülür. Şirketler, tamamladıkları projeleri ve yatırımları tanıtarak mevcut ve potansiyel müşterilerinin dikkatini çeker.

Bu açından bakıldığında iyi hazırlanmış bir basın bülteni, medya organlarında yer almanın yanı sıra değerli bir pazarlama içeriği olarak da görülür. Her geçen gün şirketler, medya organlarında yer alan bu metinleri içerik pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kullanır.


Basın bülteni göndermeyi istiyorsanız “Yazım + Dağıtım + Takip” süreçlerini birleştiren paket çözümümüzü basın bülteni dağıtımı sayfamızdan inceleyebilirsiniz.


Basın bülteni nasıl yazılır?
Basın bülteni nasıl yazılır?

Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iyi yazılmış bir metin, şirketler ve bireyler için önemli fırsatlar içerir. Basın bülteni servisi yapılmadan, metnin uygun bir dille duyurulmak istenen amacı ifade etmesi gerekir.

İlk olarak iyi bir haber bülteni, eylem içeren çekici bir başlık içermelidir. Gördüğümüz tüm yazılarda olduğu gibi basına hazırlanan bültenlerde de başlık okuyucunun ilk dikkatini çeken metin parçasıdır. Başlıktan sonra gelen paragrafın bazı sorulara cevap vermesi gerekir. Bu sorular şu şekilde sıralanabilir:

5N-1K kuralı nedir?

 • Kim : İlgili ve sorumlu kişileri belirtir
 • Ne : Konunun ne olduğu belirtir
 • Nasıl : Yöntemin nasıl oluğunu belirtir
 • Neden : Amaç kavramını belirtir
 • Nerede : Mekan ve yer kavramlarını belirtir
 • Ne zaman : Süre ve zaman kavramlarını belirtir

Ayrıca bültenin yazım dili basit ve anlaşılır olmalıdır. Halkın farklı kesimlerine ulaşması hedeflendiği için süslü ve anlaşılması zor cümlelerden mümkün olduğu kadar kaçınmak gerekir.

Yukarıda yer alan beş soruya ek olarak, iyi hazırlanmış bir bültenin ayrıca bir alıntı içermesi gerekir. Bu alıntı şirketin önemli bir çalışanının proje hakkındaki görüşü, şirketin çalışmalarıyla ilgili genel bilgi veya kişinin hazırlana konuyla ilgili görüşleri şeklinde olabilir.

Basın Bülteni Neler İçerir?

Basın bültenleri belirli bir şablona göre hazırlanır.

Logo: Şirketin logosu bültenin sol üst veya orta üst bölümde yer almalıdır.

Başlık: İlgi çekici ve bülteni özetleyen, eylem fiili içeren bir başlık seçilmelidir.

Alt Başlık: Başlık daha detaylı olarak açıklanır.

Yer ve Tarih: Bültenin yayınlanma tarihini ve yayınlanma şehrini içerir.

Bülten İçeriği: Yukarıda yer alan 5N 1K soruları cevaplanır. Konu, sayısal veriler gibi bilgilerle detaylı bir şekilde açıklanır.

Şirket Bilgisi (Boiler Plate): Şirketinizle ilgili bir paragrafı geçmeyen kısa bir metin ile basın mensubunun bilgilenmesi, şirketinizi tanıması sağlanır.

Medya İletişim Bilgisi: Halkla ilişkiler personeli ile iletişime geçmek için gerekli bilgiler sağlanır.

Basın Bülteni Hangi Konuları Kapsar?

Her ne kadar kısıtlı bir alan gibi görünse de bu bültenler birçok alanda yayınlanabilir. Aşağıda en popüler basın bülteni konuları yer alıyor:

 • Yeni ürün sunumu
 • Şirket birleşmesi ve satın alma
 • Mevcut ürünlerde yapılan güncellemeler
 • Düzenlenen etkinlikler
 • Yeni partnerlik
 • Yeni proje
 • Alınan ödüller

Tüm bu alanlar şirketin tanıtılması için önemli alanları temsil eder. Şirketin başarıları halka sunarak, genel marka imajını ve marka tanınırlığını arttırmak da mümkün olur.


Basın bülteni gönderimi ihtiyacı olan kişiler kimlerdir?
Basın bülteni gönderimi ihtiyacı olan kişiler kimlerdir?

Kimlerin basın bülteni gönderimine ihtiyacı vardır?

Sektöründe ya da belli bir konuda markalaşmak isteyen her kişi ve kurumun medya kanalıyla haber iletmesi ve kitlelere kendini en yüksek referansla ifade etmesi itibar, güvenilirlik ve bilinirlik açısından çok değerlidir. Özellikle günümüz tüketici alışkanlıklarına bakıldığında, hizmet ya da ürünlerin öncelikle internet üzerinden araştırıldığı ve elde edilen bilgi ve intiba üzerine hareket edildiği görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında, internette nasıl göründüğünüz aslında sizin işinizin neresinde olduğunuzun da göstergesi olarak kabul edilmektedir.

Basın bülteni göndermeyi istiyorsanız “Yazım + Dağıtım + Takip” süreçlerini birleştiren paket çözümümüzü basın bülteni dağıtımı sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Basın bülteni servisi markanız için neden önemli?

 • Geleneksel ve online medyada yer alırsınız.
 • Marka bilinirliğinizi artırırsınız.
 • Potansiyel müşterilerinizin güvenini kazanırsınız.
 • Mevcut müşterileriniz ve iş ortaklarınız için bilgilendirme faaliyetinde bulunursunuz.
 • İçerik pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarınıza destek olursunuz.
 • Minimum bütçe ile daha az maliyetli halkla ilişkiler çalışması yapmış olur, daha fazla tüketiciye ulaşabilme imkanına kavuşursunuz.
 • Markanız için kriz yönetimi çalışması yapabilirsiniz.
 • Kurumunuz / Markanız için güvenilirlik sağlarsınız.
 • Sosyal medya hesaplarınıza etkin içerik üretirsiniz.
 • Web sitenize trafik/ziyaretçi artışı sağlarsınız.
 • Web siteniz için backlink kazanırsınız. Backlinkler Google’da yapılan aramalarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

Basın bülteni servisi maliyeti nedir?

Basın bülteni hazırlamak ve dağıtmak, binlerce lira harcanarak yapılan basılı ve online reklamlarla karşılaştırıldığında oldukça ucuzdur. Basın bültenleri ile reklam bütçelerinin çok daha azıyla bile medyada yer alabilir, online görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Bülten servis (Yazım+Dağıtım+Takip) fiyatlandırmasını buradan inceleyebilirsiniz.

Basın bülteni örnekleri ve ipuçları
Basın bülteni örnekleri ve ipuçları

Basın Bülteni Yayınlamaya Dair İpuçları

Basın bülteni yayınlarken gazetecilerle yakın ilişkiler kurulur. Ancak yayınlama öncesinde izlenmesi gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle bültenin yayınlanması için belirli bir gazeteci ile temas kurmak gerekir. Yapılan projeye uygun bir gazete seçimi, daha fazla okuyucuya erişmeye imkan tanır. Gazeteciye ulaşmak için sadece e-posta değil, yüz yüze görüşme yöntemi de kullanılabilir.

Bülteni gazete yayınlamadan bir gün önce gazeteciye göndermek gerekir. Böylece metin üzerinde son düzeltmeler yapılarak en ideal ifade şekli elde edilir. Bunun yanı sıra yayınlama zamanı da büyük önem taşır. Birçok medya organı hem basılı hem de online olarak haber ve bültenleri yayınlar. Online yayın yapılacaksa rakip şirketler ve büyük şirketlerin yayın saatleri dışında bir saat tercih etmek gerekir. Genellikle büyük şirketler 13:00, 20:00 gibi tam saatleri tercih eder.

Daha fazla kapsam elde etmek için bülten yayınlandıktan sonra da birtakım çalışmalar yapılması gerekir. Bülteni kendi sosyal medya hesaplarınızda ve internet sitenizde paylaşmak, daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olur.

Dijital Çağda Online Basın Bülteni Yayınlamak

Günümüzde birçok kişi basın bültenlerini geleneksel basının bir parçası olarak görür. Format ve stil açısından bazı kuralları olsa da bu bültenlerin dijital çağa ayak uydurması mümkündür. Medyanın basılı medyadan online medyaya doğru kayması sayesinde, bültenler günün herhangi bir saatinde yayınlanabilir. Artık bir sonraki günün gazete baskısını bekleme zorunluluğu ortadan kalkar.

Ayrıca günümüzde müşterilerin anlık olarak bilgiye ulaşmak istemesi nedeniyle online basın bültenleri daha geniş kitlelere ulaşabilir. Modern dünyanın değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak için video bültenler de halkla ilişkiler uzmanları tarafından tercih edilebilir. Video bültenler haberin ve projenin daha dinamik anlatılmasına imkan tanıyarak daha fazla etkileşim elde edebilir.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.