Basın Bülteni Optimizasyonu İçin 5 İpucu

Basın Bülteni Optimizasyonu İçin 5 İpucu

Bugünün dijital dünyasında online basın bülteni dağıtımı, sahip olduğu avantajlarıyla başta küçük işletmeler olmak üzere tüm firmalar için bir fırsat olarak durmaktadır ve geleneksel basın açıklamalarından büyük ölçüde farklılıklar göstermektedir.

Eskiden,  (ayrıca haber bülteni olarak da bilinir) yeni ürünler, işe alımlar ve genel şirket haberlerikonularını içeren duyurular şeklinde olurdu. Ancak dağıtım kanallarının çoğalması, ulaşılan kitlenin artması, pazarlama stratejilerinin değişmesi, potansiyel müşterilere ulaşmak için yeni yollar aranması gibi nedenlerden dolayı basın bültenlerinin yapısı, içeriği ve amacı farklılaştı.

Değişen koşullar ve stratejiler, basın bültenini sadece bir duyuru olmaktan çıkartıp bir satış aracına ve web siteniz için, arama motorları tarafından indekslenen, sosyal medya kanallarında takip edilen bir silaha dönüştürmüştür.

Basın bülteni, online bulunabilirliği olduğu müddetçe etkilidir ve bu sebeple hazırlayacağınız basın bülteninde Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusu göz ardı edilmemelidir.

Sizin için hazırlamış olduğumuz basın bülteni optimize etmek için 5 ipucunu aşağıda bulabilirsiniz:

 

1-      SEO Stratejisinin Oluşturulması

Aranmalarınızda basın bülteninizin görünürlüğünü arttırmak için aranma hacmi yüksek (25.000 ve üstü diyelim) ve sizin için önemli kelime gruplarını belirleyin. Bunun için Google İnsights , Google Adwords ve diğer servislerden faydalanabilirsiniz.

2-      Başlık ve İçerikte Anahtar Kelime Kullanın

Belirlediğiniz anahtar kelime gruplarını başlık, alt başlık ve içeriğinizde abartıya kaçmamak şartıyla kullanın.

3-      Embedded Link ile Köprüler Kurun

Basın bültenlerinizde kullandığınız anahtar kelimelerden kendi web sitenize link verin (Embedded link). Böylece o linke tıklayarak web sitenize gelen ziyaretçi, tıklanan kelime bazında size + puan kazandıracaktır.

4-      Basın Bülteninize Görseller Ekleyin

Basın bültenlerinizi video ve resimler ile zenginleştirin. Basın bülteninize ekleyeceğiniz resmin de arama motorları tarafından daha çabuk indekslenmesini istiyorsanız alt yazı eklemeyi unutmayın.

5-      Doğru Kanallarda Dağıtım Yapın

gmedya.com  gibi bir basın bülteni dağıtım servisi kullanarak, bültenlerinizi internet medyasına, basın mensuplarına ve sosyal medya kanallarına tek elden ulaştırarak zaman sarfiyatından kurtulun.

Benzer içerikler

Tümünü gör