Basın Bülteni Optimizasyonu İçin 5 İpucu

Bugünün dijital dünyasında online basın bülteni dağıtımı, sahip olduğu avantajlarıyla başta küçük işletmeler olmak üzere tüm firmalar için bir fırsat olarak durmaktadır ve geleneksel basın açıklamalarından büyük ölçüde farklılıklar göstermektedir.

Eskiden, basın bültenleri (ayrıca haber bülteni olarak da bilinir) yeni ürünler, işe alımlar ve genel şirket haberlerikonularını içeren duyurular şeklinde olurdu. Ancak dağıtım kanallarının çoğalması, ulaşılan kitlenin artması, pazarlama stratejilerinin değişmesi, potansiyel müşterilere ulaşmak için yeni yollar aranması gibi nedenlerden dolayı basın bültenlerinin yapısı, içeriği ve amacı farklılaştı.

Değişen koşullar ve stratejiler, basın bültenini sadece bir duyuru olmaktan çıkartıp bir satış aracına ve web siteniz için, arama motorları tarafından indekslenen, sosyal medya kanallarında takip edilen bir silaha dönüştürmüştür.

Basın bülteni, online bulunabilirliği olduğu müddetçe etkilidir ve bu sebeple hazırlayacağınız basın bülteninde Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusu göz ardı edilmemelidir.

Sizin için hazırlamış olduğumuz basın bülteni optimize etmek için 5 ipucunu aşağıda bulabilirsiniz:

1-      SEO Stratejisinin Oluşturulması

Aranmalarınızda basın bülteninizin görünürlüğünü arttırmak için aranma hacmi yüksek (25.000 ve üstü diyelim) ve sizin için önemli kelime gruplarını belirleyin. Bunun için Google İnsights , Google Adwords ve diğer servislerden faydalanabilirsiniz.

2-      Başlık ve İçerikte Anahtar Kelime Kullanın

Belirlediğiniz anahtar kelime gruplarını başlık, alt başlık ve içeriğinizde abartıya kaçmamak şartıyla kullanın.

3-      Embedded Link ile Köprüler Kurun

Basın bültenlerinizde kullandığınız anahtar kelimelerden kendi web sitenize link verin (Embedded link). Böylece o linke tıklayarak web sitenize gelen ziyaretçi, tıklanan kelime bazında size + puan kazandıracaktır.

4-      Basın Bülteninize Görseller Ekleyin

Basın bültenlerinizi video ve resimler ile zenginleştirin. Basın bülteninize ekleyeceğiniz resmin de arama motorları tarafından daha çabuk indekslenmesini istiyorsanız alt yazı eklemeyi unutmayın.

5-      Doğru Kanallarda Dağıtım Yapın

gmedya.com  gibi bir basın bülteni dağıtım servisi kullanarak, bültenlerinizi internet medyasına, basın mensuplarına ve sosyal medya kanallarına tek elden ulaştırarak zaman sarfiyatından kurtulun.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.