Basın bülteni yazarken hedef kitlenizi düşünün

  • 24 Şubat 2013
  • Blog
hedef-kitle

Basın bülteninde birincil amacınız web sitenize trafik çekmekse eğer, hedeflediğiniz tüketicilerin ilgisini çekecek şekilde bir konu seçmelisiniz. Büyük olasılıkla ürünleriniz birçok farklı müşteri grubuna hitap ediyor ve farklı gruplar tarafından kullanılıyor. Bu yüzden tüm segmentlerdeki kullanıcıların ihtiyaçlarını ve sunduğunuz faydaları, ayrı ayrı göz önüne almalısınız.

Tüketici ihtiyaçlarını temel alan bir basın bülteni yazmaya çalışıyorsanız ilk yapmanız gereken şey, hedef kitlenizdeki her segmenti açıkça tanımlamaktır. Ardından hedeflediğiniz pazar gruplarının demografik ve karakteristik özelliklerini düşünün. Bunu yapmak, onların ilgisini çekecek konuları saptamanızda size yardımcı olacaktır. Bu bilgiyi elde ettikten sonra şirketiniz hakkındaki mevcut bilgilerle, onların ilgi ve ihtiyaçlarını nasıl birbirine bağlayabileceğinizin yollarına bakın.

Tüketici odaklı basın bülteni

Basın bülteni yazma işine giriştiyseniz, bülteni yazarken, şirketin kendisi ve sunduğu ürün/hizmetler hakkında doğru bakış açısını yakalamalısınız. Bunu yapmak için de şirketin her yönüne farklı müşteri gruplarının gözünden bakmalısınız. Böylece hedef kitlenizdeki farklı segmentlere yönelik, yeni ve ilginç bakış açıları yakalayabilirsiniz.

Örneğin, diyelim ki bir ailenin sahip olduğu sebze mağazasının iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetlerinden sorumlusunuz. Bu XYZ mağazası yerel çiftliklerden sağladığı yalnızca organik ürünleri satan ve şubesi bulunmayan bir mağaza olsun. Bu tip bir iş için basın bülteni yazmanın birçok yolu vardır ve kimi hedeflediğinize bağlı olarak bu yol değişir.

Hedef kitle: Ebeveynler
Bakış açısı: Çocukların organik besinleri tüketmesinin faydaları hakkındaki güncel bir haber ya da olaya atıfta bulunarak, basın bültenini kaleme alabilir ve bu ürünleri her zaman XYZ mağazasında bulabileceklerini söyleyebilirsiniz.

Hedef kitle: Gıda sanayi-tarım editörleri, yerel çiftçiler
Bakış açısı: XYZ Mağazası, yerel çiftçiler için kazançlı bir pazar sağlar.

Hedef kitle: Yiyecek/içecek editörleri ve yemek pişirmekten zevk alan tüketiciler
Bakış Açısı: XYZ Mağazası’ndan yerel organik sebzelerle, en sevilen yemek tarifleri.

Hedef kitle: Sağlıklı yaşam editörleri ve bu bilinçteki tüketiciler
Bakış Açısı: Organik ürünleri tüketmenin sağlık açısından faydaları.

Hedef kitle: Restoran sahipleri
Bakış Açısı: XYZ Mağazasıyla çalışan restoranların başarı hikayeleri

Büyük kitleler ve sıcak konular

Küçük işletme sahipleri: Eğer hedef kitleniz küçük işletme sahipleriyse, onların ihtiyaçlarıyla uyuşacak şekilde bülten yazmak için beyin fırtınası yapın. Küçük işletme sahiplerinin ilgisini çekecek konular; maliyet kontrolü, daha azıyla daha fazlasını yapmak, pazarlama ipuçları, iş yönetimi fikirleri ve bunun gibi konulardır.

Ebeveynler: Ebevenler mi sizin için önemli hedef kitle? Sağlıklı çocuk yetiştirme, okulda başarı, eğitim harcamaları için para biriktirmenin yolları gibi konular, büyük olasılıkla dikkatlerini çekecektir.

Çevre bilinçli tüketiciler: Günümüzde her gün daha fazla insan günlük yaşamında ve profesyonel hayatında “yeşil yaşam” fikrini benimsiyor. Bu kişiler atık yönetimi ve azaltılması, yerel firmalarla iş yapmak, organik ürünler, enerji tasarrufu gibi konulara ilgi duyacaktır.

Kaynak: PRWeb

Benzer içerikler

Tümünü gör