Basın bülteni yazarken hedef kitlenizi düşünün

Basın bülteninde birincil amacınız web sitenize trafik çekmekse eğer, hedeflediğiniz tüketicilerin ilgisini çekecek şekilde bir konu seçmelisiniz. Büyük olasılıkla ürünleriniz birçok farklı müşteri grubuna hitap ediyor ve farklı gruplar tarafından kullanılıyor. Bu yüzden tüm segmentlerdeki kullanıcıların ihtiyaçlarını ve sunduğunuz faydaları, ayrı ayrı göz önüne almalısınız.

Tüketici ihtiyaçlarını temel alan bir basın bülteni yazmaya çalışıyorsanız ilk yapmanız gereken şey, hedef kitlenizdeki her segmenti açıkça tanımlamaktır. Ardından hedeflediğiniz pazar gruplarının demografik ve karakteristik özelliklerini düşünün. Bunu yapmak, onların ilgisini çekecek konuları saptamanızda size yardımcı olacaktır. Bu bilgiyi elde ettikten sonra şirketiniz hakkındaki mevcut bilgilerle, onların ilgi ve ihtiyaçlarını nasıl birbirine bağlayabileceğinizin yollarına bakın.

Tüketici odaklı basın bülteni

Basın bülteni yazma işine giriştiyseniz, bülteni yazarken, şirketin kendisi ve sunduğu ürün/hizmetler hakkında doğru bakış açısını yakalamalısınız. Bunu yapmak için de şirketin her yönüne farklı müşteri gruplarının gözünden bakmalısınız. Böylece hedef kitlenizdeki farklı segmentlere yönelik, yeni ve ilginç bakış açıları yakalayabilirsiniz.

Örneğin, diyelim ki bir ailenin sahip olduğu sebze mağazasının iletişim ve halkla ilişkiler faaliyetlerinden sorumlusunuz. Bu XYZ mağazası yerel çiftliklerden sağladığı yalnızca organik ürünleri satan ve şubesi bulunmayan bir mağaza olsun. Bu tip bir iş için basın bülteni yazmanın birçok yolu vardır ve kimi hedeflediğinize bağlı olarak bu yol değişir.

Hedef kitle: Ebeveynler
Bakış açısı: Çocukların organik besinleri tüketmesinin faydaları hakkındaki güncel bir haber ya da olaya atıfta bulunarak, basın bültenini kaleme alabilir ve bu ürünleri her zaman XYZ mağazasında bulabileceklerini söyleyebilirsiniz.

Hedef kitle: Gıda sanayi-tarım editörleri, yerel çiftçiler
Bakış açısı: XYZ Mağazası, yerel çiftçiler için kazançlı bir pazar sağlar.

Hedef kitle: Yiyecek/içecek editörleri ve yemek pişirmekten zevk alan tüketiciler
Bakış Açısı: XYZ Mağazası’ndan yerel organik sebzelerle, en sevilen yemek tarifleri.

Hedef kitle: Sağlıklı yaşam editörleri ve bu bilinçteki tüketiciler
Bakış Açısı: Organik ürünleri tüketmenin sağlık açısından faydaları.

Hedef kitle: Restoran sahipleri
Bakış Açısı: XYZ Mağazasıyla çalışan restoranların başarı hikayeleri

Büyük kitleler ve sıcak konular

Küçük işletme sahipleri: Eğer hedef kitleniz küçük işletme sahipleriyse, onların ihtiyaçlarıyla uyuşacak şekilde bülten yazmak için beyin fırtınası yapın. Küçük işletme sahiplerinin ilgisini çekecek konular; maliyet kontrolü, daha azıyla daha fazlasını yapmak, pazarlama ipuçları, iş yönetimi fikirleri ve bunun gibi konulardır.

Ebeveynler: Ebevenler mi sizin için önemli hedef kitle? Sağlıklı çocuk yetiştirme, okulda başarı, eğitim harcamaları için para biriktirmenin yolları gibi konular, büyük olasılıkla dikkatlerini çekecektir.

Çevre bilinçli tüketiciler: Günümüzde her gün daha fazla insan günlük yaşamında ve profesyonel hayatında “yeşil yaşam” fikrini benimsiyor. Bu kişiler atık yönetimi ve azaltılması, yerel firmalarla iş yapmak, organik ürünler, enerji tasarrufu gibi konulara ilgi duyacaktır.

Kaynak: PRWeb

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.