Basın Bülteni’ni Kullanarak Google’da Yükselin

Arama motorları için şirketinizin büyüklüğü veya cironuz önemli değildir. Onlar için asıl önemli olan içeriktir ve bu sayede içeriğe önem veren küçük işletmelerde potansiyel müşterilere ulaşmakta başarı şansı yakalayabilirler.

Siz kaliteli ve yeterli düzeyde bir içeriğe sahip değilseniz maalesef Google’da ön sıralara çıkmak için düzenli olarak reklam vermek zorundasınız. Sitenizi ve ürünlerinizi bir içerik ile beslerseniz Google’da var olma şansınız artacaktır.

Basın Bülteni’ni Kullanarak Google ve Diğer Arama Motorlarında Yükselme

Basın bültenlerinizin optimize edilmesi, kuruluşunuzun online görünürlüğünü ve marka bilinirliğini arttırır, web sitenize önemli ölçüde trafik sağlar.

• Bir basın bülteni hazırlamadan önce sizin için önemli olan kelimeleri ve mesajı belirleyerek anahtar kelimelerinizi oluşturmalısınız.

• Anahtar kelime seçerken Google İnsight  gibi araçları kullanarak hangi kelimelerin daha çok arandığını kontrol edebilirsiniz.

• Anahtar kelimeleriniz sonucu Google aramalarında sitenizin belirli bir alana yani hitap ettiğiniz kitleye daha çok yaklaşmanızı sağlar. 2 veya 3 kelimeden oluşan anahtar kelimeler daha faydalı olacaktır.

• Basın bülteniniz için kullanacağınız başlık (title) içerisinde sizin için kilit konumda olan 2 veya 3 anahtar kelime kullanımına dikkat edin. Geçen hafta belirttiğimiz gibi başlık seçerken 60 karakteri geçmemeye özen gösterin.

• Basın bülteninizde 160 karakteri geçmeyen bir alt başlık (description) oluşturun.

• Anahtar kelimelerinize metnin içinde yer verin ve bunları metnin içeriğine bağlı olarak kalın yazı tipi ile yazın.

• Başlıkta olduğu gibi içeriğinizi de çok uzun tutmayın.

• Basın bültenlerinizde kullandığınız anahtar kelimelerden kendi web sitenize link verin (Embedded link). Böylece o linke tıklayarak web sitenize gelen ziyaretçi, tıklanan kelime bazında size + puan kazandıracaktır.

• Basın bülteninize ekleyeceğiniz resmin de arama motorları tarafından daha çabuk indekslenmesini istiyorsanız alt yazı eklemeyi unutmayın.

• Basın bülteni çalışmalarınızı sürekli kılın ve GMEDYA  gibi bir dağıtıcı ile mümkün olduğu kadar çok bülten dağıtımı yapın.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.