Basın bültenlerinde yapılan 7 hata

Basına ulaşmak kolay bir iş değil. Her gün gazeteciler, müşterilerinin bültenlerini ulaştırmak isteyen halkla ilişkiler uzmanlarından binlerce e-posta alır; hatta bazen biçare gazeteciye günde tek bir kişiden onlarca e-posta gider. Bu denli yüksek miktardaki gönderilerde hata yapmak oldukça mümkün. Bu hatalardan kaçınmak için biraz dikkat yeterliyken aynı hatalar maalesef tekrar tekrar yapılmaya devam ediliyor.

Halkla ilişkiler ve pazarlama uzmanlarının basın bültenlerinde yaptıkları en yaygın 7 hata:

1. Takibi unutmak

Size cevap verene kadar durmaksızın bir muhabiri aramak ve e-posta göndermekle, takip için sesli bir mesaj bırakmak veya kısa bir takip e-postası göndermek arasında büyük fark vardır. Gazeteciler çok fazla e-posta alırlar bu yüzden gönderdiğiniz yazının arada kaybolması

olasıdır, hatta çok ilgilerini çeken bir yazı bile olsa. E-postanız hakkında düşünebilmeleri için onlara bir ya da iki gün tanıyın ve sonra iletişime geçin. Fakat en önemlisi kimi takip ettiğinizi bilin ki hali hazırda size “hayır” cevabını vermiş olan biriyle iletişime geçmiş olmayın.

2. Yanlış zamanda gazetecilere ulaşmaya çalışmak

Cuma günü öğleden sonra gönderdiğiniz e-posta, hafta boyunca gelen e-posta yığınının arasında kaybolmakla kalmaz ayrıca gazeteci de o gün sizinle konuşmak istemeyecektir. Neredeyse hafta sonu ve birçok kişi zaten ofis dışına çıkmış bile. Ayrıca, muhabirlerin yazı teslim zamanlarını bilmek de önemlidir çünkü bu zamanlarda kendi hikayelerini bitirmekle meşgul olacakları için gönderdiğiniz bültenlerle ilgilenemezler. Zamanlama her şeydir.

3. Yalnızca basın bültenlerine bağlı kalmak

Basın bültenleri, yeni gelişmeler hakkındaki mesajları aktarmada en iyi yoldur. Ancak sosyal medyanın ve kısa mesajların baskın olduğu günümüzde, basın bültenleri bir şeyleri duyurmada her zaman en iyi yol olmayabilir. Basın bültenleri hala çok faydalıdır fakat kullanılan

tek araç bu olmamalıdır. Basın bülteninizi, bültenin ana fikrini vurgulayan kısa e-posta yazılarıyla birlikte destekleyerek, basına ulaşma anlamında iyi bir iş çıkarabilirsiniz. Bu, medya kontaklarınıza bilgiyi belki de işinize daha fazla yarayacak değişik şekillerde yayma kolaylığı verir.

4. Muhabir hakkında araştırma yapmamak

Bir muhabire ulaşmaya çalıştığınızda onun geçmiş yazılarından haberdar olduğunuzdan emin olun. Rakipleriniz hakkında yazı kaleme alıyor olsalar bile hangi konular hakkında yazı yazdıklarını mutlaka araştırın. Muhabirin geçmişte hangi konular hakkında yazdığını görebilmek için ayrıca onun haber kaynaklarını da araştırın. Bu bilgilere sahip olmak, onunla iletişime daha kolay geçmenize ve daha ilgili konularda görüşme yapmanıza yardımcı olur, dolayısıyla bülten ya da yazınızın yayınlanma olasılığını artırır.

5. Sektörünüzdeki gelişmelerden haberdar olmamak

Kendi sektörünüz, rakipleriniz ve bu alandaki basın hakkında bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. Bir muhabirle telefonla iletişime geçmeden bu bilgilere sahip olursanız genel cevaplar yerine daha spesifik, daha dolu cevaplar verebilirsiniz. Rekabetçi bilgiye ve sektör bilgisine sahip olmak size ve dolayısıyla muhabire yayınlarında sizi doğru konumlandırması konusunda yardımcı olur.

6. İhmalkar hatalar yapmak

Halkla ilişkiler uzmanları her gün onlarca bülten ve yazı servis ettiği için hata yapmak çok kolay. Ne yazık ki, bunun sonucunda da e-postaların doğrudan çöp kutusuna gitmesi ya da sesli mesajınızın silinmesi neredeyse garanti gibi. Ciddiye alınmak istiyorsanız gramer hatalarını kontrol etmenin yanında, gazetecinin ismini doğru yazdığınızdan, yanlış haber kaynağı kullanmadığınızdan ya da bariz şekilde yanlış bilgi eklemediğinizden emin olun.

7. Bülteninizi kişiselleştirmemek

Kimse büyük bir iletişim yığınının bir parçası olmak istemez. Her gönderinizde muhabirin kendisini özel hissetmesini sağlamalı ve sadece o muhabire uygun düşüncelere yer vermelisiniz. Eğer mümkünse muhabirin yazmış olduğu geçmiş yazılara atıfta bulunun veya onlarla Twitter ya da diğer sosyal ağlarda iletişime geçin, bu onların dikkatini çekmekte önemli bir adımdır.

Kaynak: Hubspot Blog

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.