Dijital PR ihtiyacı artacak

Dijital PR (dijital halkla ilişkiler) son yıllarda halkla ilişkiler çalışmalarının en önemli aşamalarından biri olarak öne çıkıyor.

Dijital PR kavramını kısaca; bir markayı, bir şirketi, bir projeyi ya da internet sitesini yönetmek ve iyileştirmek için ulusal ve yerel haber siteleri, sosyal medya siteleri, arama motoru, bloglar, forumlar gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılması olarak tanımlayabiliriz.

İnternetteki içeriklerin son yıllarda büyük artış göstermesi nedeniyle markalar/şirketler, interneti hem yerleşik hem de mobil olarak aktif bir şekilde kullanan potansiyel müşterilere ve hedef kitleye ulaşmak için online görünürlüğü ciddi anlamda önemsemeye başladı.

İnternet kullanımının hızla artması nedeniyle hemen hemen her yerde online olabilen tüketicilere, potansiyel müşterilere ulaşmanın yollarını önemseyen markalar, dijital pr çalışmalarına ağırlık veriyor.

Dijital halka ilişkiler çalışmaları kapsamında marka tanımlama, konumlandırma, basın bülteni oluşturma ve dağıtma, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya pazarlama ve online bülten takibi gibi çalışmalar yapılıyor. Yapılan bu çalışmalar, müşterilere rapor şeklinde sunuluyor ve böylece markaların online mecralarda yakaladığı ivme gözlemlenmiş oluyor.

Peki, dijital pr çalışması yapmayı düşünen markalar/şirketler nelere dikkat etmeli?

– Kullanıcı dostu web sitelerine sahip olmak

– Kurumsal web sitelerinde yer alan temel bilgilerin doyurucu nitelikte olmasına özen göstermek

– Kurumsal web sitesinin tüm internet tarayıcılarında düzgün bir şekilde görüntülenmesini sağlamak.

– Sosyal medya paylaşım butonlarının olması

– Kurumsal web sitesinin hızlı açılması

– Kurumsal sitelerdeki içeriklerin etkili bir dil ile imla kurallarına uygun yazılması

– Doğal SEO çalışmalarına önem verilmesi

– Basın bülteni dağıtımı yapan şirketler ile çalışmak

– Etkili ve fayda sağlayıcı basın bülteni yazımı ve dağıtımı

– Online görünürlüğü artırmak için haber siteleri ve bloglara yönelik advertorial çalışmalar

–  Marka iletişimine karşı olumlu ve olumsuz tepkilerin ölçülmesi

G Medya Dijital PR çalışmaları – Basın Bülteni Dağıtımı

Dijital pr çalışmalarında başarılı olmak için basın bülteni dağıtımı yapan ve dijital pr hizmeti sunan şirketler ile çalışmak, markanın gelecek vizyonu ve online mecralardaki görünürlüğü açısından daha önemli.

Birçok markanın/şirketin kendi içinde basın bülteni hazırlayacak ve bunun dağıtımını yapacak personeli bulunmuyor. Bu da online pr çalışmalarının sağlıklı ve uzun vadeli olarak yürütülmesini engelliyor. Bu noktada profesyonel anlamda basın bülteni dağıtımı ve online pr hizmeti almak gerekiyor.

Dijital PR kavramı, yakın gelecekte daha çok öne çıkacak. Bu yüzden internet ortamında yer alan her marka ve şirket online pr çalışmalarını çeşitlendirerek hızlandırmak durumunda.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.