Dijital PR ihtiyacı artacak

Dijital-pr

Dijital PR (dijital halkla ilişkiler) son yıllarda halkla ilişkiler çalışmalarının en önemli aşamalarından biri olarak öne çıkıyor.

Dijital PR kavramını kısaca; bir markayı, bir şirketi, bir projeyi ya da internet sitesini yönetmek ve iyileştirmek için ulusal ve yerel haber siteleri, sosyal medya siteleri, arama motoru, bloglar, forumlar gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılması olarak tanımlayabiliriz.

İnternetteki içeriklerin son yıllarda büyük artış göstermesi nedeniyle markalar/şirketler, interneti hem yerleşik hem de mobil olarak aktif bir şekilde kullanan potansiyel müşterilere ve hedef kitleye ulaşmak için online görünürlüğü ciddi anlamda önemsemeye başladı.

İnternet kullanımının hızla artması nedeniyle hemen hemen her yerde online olabilen tüketicilere, potansiyel müşterilere ulaşmanın yollarını önemseyen markalar, dijital pr çalışmalarına ağırlık veriyor.

Dijital halka ilişkiler çalışmaları kapsamında marka tanımlama, konumlandırma, basın bülteni oluşturma ve dağıtma, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya pazarlama ve online bülten takibi gibi çalışmalar yapılıyor. Yapılan bu çalışmalar, müşterilere rapor şeklinde sunuluyor ve böylece markaların online mecralarda yakaladığı ivme gözlemlenmiş oluyor.

Peki, dijital pr çalışması yapmayı düşünen markalar/şirketler nelere dikkat etmeli?

– Kullanıcı dostu web sitelerine sahip olmak

– Kurumsal web sitelerinde yer alan temel bilgilerin doyurucu nitelikte olmasına özen göstermek

– Kurumsal web sitesinin tüm internet tarayıcılarında düzgün bir şekilde görüntülenmesini sağlamak.

– Sosyal medya paylaşım butonlarının olması

– Kurumsal web sitesinin hızlı açılması

– Kurumsal sitelerdeki içeriklerin etkili bir dil ile imla kurallarına uygun yazılması

– Doğal SEO çalışmalarına önem verilmesi

– Basın bülteni dağıtımı yapan şirketler ile çalışmak

– Etkili ve fayda sağlayıcı basın bülteni yazımı ve dağıtımı

– Online görünürlüğü artırmak için haber siteleri ve bloglara yönelik advertorial çalışmalar

–  Marka iletişimine karşı olumlu ve olumsuz tepkilerin ölçülmesi

G Medya Dijital PR çalışmaları - Basın Bülteni Dağıtımı

G Medya Dijital PR çalışmaları – Basın Bülteni Dağıtımı

Dijital pr çalışmalarında başarılı olmak için basın bülteni dağıtımı yapan ve dijital pr hizmeti sunan şirketler ile çalışmak, markanın gelecek vizyonu ve online mecralardaki görünürlüğü açısından daha önemli.

Birçok markanın/şirketin kendi içinde basın bülteni hazırlayacak ve bunun dağıtımını yapacak personeli bulunmuyor. Bu da online pr çalışmalarının sağlıklı ve uzun vadeli olarak yürütülmesini engelliyor. Bu noktada profesyonel anlamda basın bülteni dağıtımı ve online pr hizmeti almak gerekiyor.

Dijital PR kavramı, yakın gelecekte daha çok öne çıkacak. Bu yüzden internet ortamında yer alan her marka ve şirket online pr çalışmalarını çeşitlendirerek hızlandırmak durumunda.

Benzer içerikler

Tümünü gör