Dijital PR kullanılarak online görünürlük nasıl sağlanır?

Online-gorunurluk

Piyasaya yeni bir ürün veya hizmet mi sunuyorsunuz? Web sitenize trafik mi yaratmak istiyorsunuz? Müşteriler online satış tekliflerinizi önemsemiyor mu? Markanızın varlığıyla ilgilenmiyor mu? Medyada az mı yer alıyorsunuz? Rakipleriniz, sizden daha fazla mı tanınıyor?

Eğer yukarıdaki sorulardan herhangi birine cevabınız evet ise yazıyı okuyarak, arama motorlarının size nasıl yardımcı olacağını görün.

İnternetin gelişi iş yaşamında fırsatları artırdı, büyük – küçük her ölçekteki izleyiciler ya da okuyucularla iletişime geçmek ve onlara ulaşmak öbür türlü çok daha zor olurdu. Web siteleri, bloglar, RSS beslemeleri, mesaj panoları, online reklamlar ve hatta spamlar bile marka tanınırlığını dolayısıyla satışları artırmanıza; rekabette önde olmanıza yardımcı olmak için erişilebilir konumda.

İnternette bağlantı ve erişim açısından diğerlerinden daha önemli bir başka kaynak var ki, o da arama motorları. Basit yapısı, güçlü performansı ile arama motorları, içerik arayan tüketiciler, müşteriler, sosyal paylaşımcılar ve etkili kişilerle doğrudan bağ kuracak bir güce sahip.

Arama popülaritesinin yükselmesiyle birlikte bugünkü kullanıcılar, arama metotlarında daha bilgili ve daha sofistike olmuş vaziyette. Bir veya iki kelimeyle yapılan aramalar daha karmaşık olan çok kelimeli aramalarla yer değiştirdi. Kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki bilgiye ulaşmada son derece hedeflenmiş durumda ve büyük ihtimalle bu tarz aramaları yapan kullanıcılar özel bir ilgiye veya satın alma potansiyeline sahipler.

Görünen tablo, özellikle küçük iş ve işletmeler için, mükemmel koşulların birlikteliği. Teoride müşteriler size bir kaç kelime ve bir kaç tıklama uzaklıkta. Fakat şirket içinde arama motoru uzmanı çalıştırmıyorsanız, internetin anormal büyüklüğü küçük iş ve işletmeler için önemli bir sorun olabilir. Arama motorları samandan buğdayı ayırmakta iyi olabilir fakat etkili arama motoru görünürlüğü olmadan şirketiniz hala var olsa bile denizdeki bir kum tanesinden farksızdır.

Burada şirketlerin “arama” oyununa dahil olabilmeleri için birkaç yol var. Bazıları diğerlerinden daha pahalı. Örneğin arama motorlarına reklam verebilirsiniz. Bu sıklıkla “ücretli arama” olarak adlandırılır. Ücretli aramalar ile, şirketinizin ya da kuruluşunuzun bilgilerini içeren linkler “sponsorlar link” olarak en üstte yer alır ve ziyaretçi başına ödediğiniz ücret oranında üst sıralarda konumlandırılır.

Ücretli arama iyi işler fakat mükemmel çözüm değildir. Bugünün bilinçli web kullanıcıları arama sonuçlarındaki özel kutuların ödemeli olduğunu bilirler. Bu, birçoğu için o linklere girmemelerinde bir nedendir. Penn State School of Information Sciences and Technology’nin yaptığı son çalışmaya göre kullanıcıların yüzde sekseni arama süreçlerinde organik sonuçlardaki linklere girmeyi sponsor olanlara tercih ediyor.

İkinci olarak, ücretli arama gerçekten pahalı olabilir. Küçük iş ve işletmeler bu kadar geniş bir harcama yapmadan önce şu soruyu sormalıdır; “Birçok insanın aktif olarak önemsemeyeceği sınırlı bir kaynağa bu kadar yatırım yapmalı mıyız?” Eğer ücretli arama değilse o zaman ne?

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, bilgilerinizin “doğal arama” sonuçlarında daha kolay bulunmasını sağlamak üzere, şirketin web sitesine ait bilgilerin ve diğer online malzemelerin “etiketlenmesi” sürecidir. Görece olarak basit bir denklemdir. Arama sıralamasında daha yukarıdaki online içerik, büyük olasılıkla ilk erişilecek olandır.

Bu basit denklem online topluluklar tarafından görmezden gelinemez. Şirketlerin, web sitelerinin optimizasyonu için ayırdıkları pazarlama harcamalarının miktar olarak artması, arama motorlarının popüleritesini ve etkisini büyütmüştür. Tek problem tabi ki web sitesi optimizasyonun etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi için yapılan harcamaların artması. Bu durum, şirketlerin sunduğu bazı hizmetlere ayrılan bütçeden, SEO’nun gittikçe daha fazla pay almasına sebep olmuştur. Öyleyse küçük iş ve işletmeler banka soymadan, sınırlı kaynaklarla optimizasyonun nimetlerinden nasıl yararlanacak?

Haberlerinizin gücünü kullanın

Basın bülteni. Medyanın dikkatini çekmek için yüzyıllardır kullanılan asırlık bir araç. Ayrıca düşük harcamalarla, web kullanıcılarının dikkatini şirketinize çekmek için de etkili bir araç olabilir.

Basın bülteni optimizasyonu web sitesi optimizasyonuna benzer. İlk adım bülteni spesifik ve amaca uygun anahtar kelimelerle yazmaktır. Mesela, komik tebrik kartları piyasaya sunacak bir firma, “komik tatil kartları”, “eğlenceli tebrik kartları” veya basitçe “komik tebrik kartları” gibi deyiş ve kelimelerle yol alabilir.

Her nasıl olursa olsun, geniş bir alana olta atmak, balığı getirecek güçlü bir mera olmasa da idare ederdir. Basın bülteni optimizasyonunda ikinci adım bültenin bir URL’yi kapsamasıdır. Bu, şirket web sitesinin ana sayfası olabileceği gibi sitede bu iş için dizayn edilmiş özel bir sayfanın olması çok daha iyidir. Eğer mümkünse, yalnızca basın bülteninizden ulaşılabilecek ayrı, benzersiz bir sayfanız (landing page) olsun. Bunu yapmak trafiği ve bülten kaynaklı satışları izlemenize olanak tanır.

Öncelikle bülten arama motorlarına uygun stil ve formatta yazıldı, sonraki basamak optimizasyon teknolojisi sunan bir online basın bülteni dağıtımıyapan bir ajans seçmek. Online basın bülteni dağıtım ajansınızı seçtiğinizde; yüksek seviyeli arama motoru yerleştirmesini içerdiğinden, arama motorlarında en az altı ay erişilebilir şekilde basın bülteninizin ömrünü uzatacak optimizasyon seçeneğini sunduğundan ve aramalarda hangi anahtar kelimeler ve maddeler ile bültene ulaşıldığını bildiren geri bildirimleri sağladığından emin olun. Bunlar iyi kurgulanmış optimizasyon servisine sahip ajansların sunduğu ekstra özelliklerdir.

Bülten yayınlamada son basamak, izleyicilerin ya da okuyucuların ilgisini çekecek bir gün ve saati belirlemek için online haber ajansınızla çalışmak. Bir çok iş ve işletme için sabahın herhangi bir zamanı veya haftanın ilk günleri haber duyuruları için en uygundur. Bununla birlikte belirli iş ve işletmelerde dikkati yakalamak için uygun zaman büyük olasılıkla günün veya haftanın geç saatleri olabilir. Bülteninizin dağıtımını online haber ajansı üzerinden yaptığınızda bülten, arama motorları tarafından kolayca yakalanacak; kullanıcı dostu arama motoru ortamına yerleştirilecek ve çok kısa bir zaman içinde internet camiasının aradıkları bilgiye ulaşmalarına daha fazla fırsat tanıyacak şekilde arama havuzunun üst sıralarında yar alacaktır. Son olarak satışlar için de kayda değer bir etki yaratacaktır.

Google’da bulunabilmek medyada görünmekten daha mı önemli olmaya başladı? Siz ne düşünüyorsunuz?

Benzer içerikler

Tümünü gör