Dijital PR (Online PR)

PR ifadesi İngilizce Public Relations (Halkla İlişkiler) ‘ın kısaltmasından gelmesine karşın artık Türkçe cümleler içine de tamamen yerleşmiştir.

Halkla ilişkiler bir tür organize yönetim fonksiyonudur. Bu fonksiyon çerçevesinde asıl olan kurumların, markaların ya da kişilerin kitlelere iletişim kurmak amacıyla gerçekleştirildiği faaliyetler vardır.

Kurum ve markalara PR faaliyetleri vermek için uzmanlaşmış kurumlar PR Ajanslarıdır. Ayrıca pazarlamanın dijital devriminden en çok etkilenen kavramlardan biriside kuşkusuz ki PR kavramıdır.

5 sene öncesine kadar bir basın toplantısına gazete,dergi editörleri,köşe azarları,televizyon ve radyo mensupları gibi bir kitle davet edilirken, şimdi ise birçok ulusal gazete ve derginin yazarlarından daha çok okunan,takip edilen online mecralar,blog yazarları, ve sosyal medya hesapları vardır.

Dijital gelişimin hayatımıza bu kadar girdiği bir dönemde sadece geleneksel yöntemler kullanarak pazarlama faaliyetlerin devam etmesi tabi ki düşünülemez.

Online PR veya Dijital PR başlığı altında tanımlanan yeni pazarlama stratejileri firmalara (küçük veya büyük ölçekli) çok farklı fırsatlar sunuyor.

Dijital PR (Dijital Pazarlama) Yöntemleri

  • Online Basın Bülteni
  • Sosyal Medya Pazarlaması
  • Arama Motoru Pazarlaması ve Arama Motoru Optimizasyonu
  • Mobil Pazarlama
  • Viral Pazarlama
  • Online Reklam
  • E-Mail Pazarlaması

Yararlanılan Kaynak: Dijitoloji (Mediacat)

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.