Dijital PR ve faydaları nedir?

  • 03 Şubat 2013
  • Blog
digitalpr-toolkit

Online yöntemler kullanılarak, bir marka, şirket ya da projenin yönetilmesine Dijital PR, yani “Online İtibar Yönetimi” denir. İnternet araçlarının ( haber siteleri, sosyal medya, arama motorları, bloglar, forumlar vb.)  halkla ilişkiler için kullanılması Dijital PR  yani online itibar yönetimidir

Tüm dünyada internete olan erişimin giderek daha kolay bir hale gelmesi ve dolayısıyla internet kullanımının artması ile birlikte dijital PR da önem kazanmıştır. Online PR veya online itibar yönetimi olarak da adlandırılan Dijital PR, internetin etkin şekilde hayatımıza girmesi ile birlikte yıllardır kullanılan geleneksel pr ’a göre oldukça yeni ve onun tamamlayıcısı konumundadır.

Şirketler, web 2.0 ile başlayan etkileşimli bu yeni internet çağında klasik olarak gerçekleşen –tek yönlü- halkla ilişkiler çalışmalarını zorunlu olarak diyaloglara hedef kitlenin de dahil olduğu sosyal medya, haber siteleri ve diğer online platformlara taşımak zorunda kaldı.

Bir çok disiplini bünyesinde barındıran Dijital PR, haber siteleri, sosyal medya, arama motorları, blog ve forum gibi internet araçlarını uyum içerisinde birlikte kullanmayı gerektirir. Dijital PR için kullanacağınız bu platformlar ile online itibarınız ve kurumsal imajınız için gerçekten şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey bu çalışmaları Google Adwords gibi kısa vadede sonuç amaçlı yapılan yöntemler ile bir tutulmaması gerektiğidir.

Dijital PR;

Müşterilerinizle daha sıkı bir ilişki kurmanıza, geleneksel PR yöntemleri ile elde ettiğiniz başarının dijital ortama taşınmasına, arama motorlarında arandığınızda hedef kitlenizin karşısına çıkmanıza, markanızın imajının güçlenmesine, arama motorlarına içerik üretilmesine katkı sağlamaktadır.

Yani dijital pr ile markanızın itibarını güçlendirirsiniz. Şirketiniz üzerindeki olumsuz algıları, olumlu düşüncelere çevirebilirsiniz. Zamanında yaptığınız hatalar sizi ve markanızı yıpratabilir. Bu durum internet üzerinde sürekli karşınıza çıkabilir. Online itibar yönetimi (Dijital PR) ile olumsuz algılardan kurtularak müşterilerinizin güvenini arttırabilirsiniz.

 

Dijital PR Faydaları

  • Firma ile hedef kitle arasında bir sinerji oluşturmak
  • Hizmet veya ürünler hakkında diyaloğa açık bir ortam yaratmak
  • Bir kuruluşun imajını pekiştirmek
  • Rakiplerin stratejilerini izlemek
  • Yorumları kontrol etmek ve yönlendirmek
  • Online kriz yönetimine katkıda bulunmak
  • Şirketlerin sosyal medya hesapları için içerik üretmek
  • Arama motorları için içerik üretimi ve SEO

Dijital PR, online itibar yönetimi veya online PR, adına her ne derseniz deyin artık şirketler için zorunlu bir gereklilik olmuştur ve daha çabuk adapte olup istikrarlı bir şekilde uygulayanlar gelecekte yollarına daha güçlü olarak devam edeceklerdir.

Benzer içerikler

Tümünü gör