Dijital PR ve faydaları nedir?

Online yöntemler kullanılarak, bir marka, şirket ya da projenin yönetilmesine Dijital PR, yani “Online İtibar Yönetimi” denir. İnternet araçlarının ( haber siteleri, sosyal medya, arama motorları, bloglar, forumlar vb.)  halkla ilişkiler için kullanılması Dijital PR  yani online itibar yönetimidir

Tüm dünyada internete olan erişimin giderek daha kolay bir hale gelmesi ve dolayısıyla internet kullanımının artması ile birlikte dijital PR da önem kazanmıştır. Online PR veya online itibar yönetimi olarak da adlandırılan Dijital PR, internetin etkin şekilde hayatımıza girmesi ile birlikte yıllardır kullanılan geleneksel pr ’a göre oldukça yeni ve onun tamamlayıcısı konumundadır.

Şirketler, web 2.0 ile başlayan etkileşimli bu yeni internet çağında klasik olarak gerçekleşen –tek yönlü- halkla ilişkiler çalışmalarını zorunlu olarak diyaloglara hedef kitlenin de dahil olduğu sosyal medya, haber siteleri ve diğer online platformlara taşımak zorunda kaldı.

Bir çok disiplini bünyesinde barındıran Dijital PR, haber siteleri, sosyal medya, arama motorları, blog ve forum gibi internet araçlarını uyum içerisinde birlikte kullanmayı gerektirir. Dijital PR için kullanacağınız bu platformlar ile online itibarınız ve kurumsal imajınız için gerçekten şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken şey bu çalışmaları Google Adwords gibi kısa vadede sonuç amaçlı yapılan yöntemler ile bir tutulmaması gerektiğidir.

Dijital PR;

Müşterilerinizle daha sıkı bir ilişki kurmanıza, geleneksel PR yöntemleri ile elde ettiğiniz başarının dijital ortama taşınmasına, arama motorlarında arandığınızda hedef kitlenizin karşısına çıkmanıza, markanızın imajının güçlenmesine, arama motorlarına içerik üretilmesine katkı sağlamaktadır.

Yani dijital pr ile markanızın itibarını güçlendirirsiniz. Şirketiniz üzerindeki olumsuz algıları, olumlu düşüncelere çevirebilirsiniz. Zamanında yaptığınız hatalar sizi ve markanızı yıpratabilir. Bu durum internet üzerinde sürekli karşınıza çıkabilir. Online itibar yönetimi (Dijital PR) ile olumsuz algılardan kurtularak müşterilerinizin güvenini arttırabilirsiniz.

Dijital PR Faydaları

  • Firma ile hedef kitle arasında bir sinerji oluşturmak
  • Hizmet veya ürünler hakkında diyaloğa açık bir ortam yaratmak
  • Bir kuruluşun imajını pekiştirmek
  • Rakiplerin stratejilerini izlemek
  • Yorumları kontrol etmek ve yönlendirmek
  • Online kriz yönetimine katkıda bulunmak
  • Şirketlerin sosyal medya hesapları için içerik üretmek
  • Arama motorları için içerik üretimi ve SEO

Dijital PR, online itibar yönetimi veya online PR, adına her ne derseniz deyin artık şirketler için zorunlu bir gereklilik olmuştur ve daha çabuk adapte olup istikrarlı bir şekilde uygulayanlar gelecekte yollarına daha güçlü olarak devam edeceklerdir.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.