Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri

  • 04 Mayıs 2012
  • Blog
Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri

Stradiji Dijital Pazarlama, web sitesi sahiplerini 2012 yılı ile birlikte Google arama sonuçlarında gerçekleşecek büyük çaplı değişimlere adapte olabilmeleri için kullanabilecekleri Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri (DOST) hakkında bilgilendirdi.

Google 2011 yılı ile birlikte Panda adı verilen ve arama motoru sonuç sıralama sistematiğine (algoritma) direkt etki eden güncellemesini gerçekleştirdi. Kullanıcılarına yüksek kaliteli arama sonuçları göstermeyi en önemli hedefi olarak gören Google bu değişiklik ile insan deneklere yönelttiği sorulara verilen cevaplardan yola çıkarak web sitelerini kaliteli ya da kalitesiz olarak nitelendiren ve buna göre arama sonuçlarında web sitelerinin sıralanma durumlarını belirleyen bir algoritma geliştirdi. 2012 yılında etkisini giderek daha fazla hissettirecek bu değişiklik ile kaliteli siteler Google sıralama sonuçlarında daha üst sıralarda kendilerine yer bulabilecekken, kalitesiz siteler Google sıralamalarından giderek daha gerilere düşecekler.

Bu kapsamda Google’un Panda güncellemesinin 2012 yılına muhtemel yansımalarını değerlendiren Stradiji.com Genel Müdürü Mert Erkal “Web sitesi sahipleri 2012 yılında şimdiye kadar görmeye alışık olduğumuz Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) teknikleri ile mevcut Google pozisyonlarını korumakta zorlanacaklar. Panda Güncellemesi ile birlikte Google’un arama sonuç sıralamalarına bakış açısında ciddi bir dönüşüm gerçekleşti. Artık salt arama motorlarını dikkate alarak optimizasyon yapma devrinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Hedef kitlesinin içerik, kullanılışlılık, işlevsellik beklentilerine karşılık veremeyen, sosyal medya ile entegre olmayı başaramamış, sık güncellenmeyen ve sadece arama motorları dikkate alınarak optimize edilmiş web siteleri başarısız olmaya mahkum. Henüz yol yakınken Türk web sitesi sahiplerini uyarmak ve Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri (DOST) hakkında kendilerini bilgilendirmek istedik” dedi.

Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri (DOST)

Stradiji Dijital Pazarlama tarafından geliştirilmiş Dönüşüm Odaklı SEO Teknikleri ile web siteleri aşağıdaki kriterler dikkate alınarak bir teste tabi tutuluyorlar ve test sonuçları ile web sitesinin Google Panda güncellemesine uyumluluğu belirleniyor.

  • Sosyal Medya Entegrasyonu
  • Hemen Çıkma Oranı – Bounce Rate
  • Arama Sonuçlarında Tıklanma Oranı
  • Site Yükleme Hızı
  • Kaliteli İçerik Üretimi
  • Kullanım Kolaylığı
  • Site Mimarisi

Test sonuçlarından elde edilen veriler doğrultusunda kimi zaman site üzerinde ciddi yapısal değişiklikler önermek durumunda kaldıklarını belirten Mert Erkal “Yeni dönemin ruhunu yakalayamamış, ziyaretçilerinin beklentilerini karşılayamayan, kullanışsız bir web sitesi ile yola devam etmek patlak bir lastik ile hız yapmaya çalışmaktan farksız hale gelmiş durumda. Bu nedenle web sitesi sahiplerine yukarıdaki kriterleri gözeterek sitelerini yeniden gözden geçirmelerini ve gerekmesi durumunda bu kriterleri dikkate alarak sitelerini yeniden tasarlatmalarını öneriyoruz . 2012 yılı boyunca DOST kriterlerinin yaygınlaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bunu yaparak hem Türk internet sektöründe çıtayı yükseltmeyi hem de Türk internet kullanıcısının beklentilerini karşılayan kaliteli siteler oluşturulmasına aracılık etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Benzer içerikler

Tümünü gör