Hedef Kitleye Ulaşmanın En Hızlı Yolu: Online PR

Yakın zamanda halkla ilişkiler literatürüne giren online PR kavramı, bilinen geleneksel PR’dan farklı olarak daha karmaşık ve çok katmanlı bir yapı. Kişilerin ‘online‘ birer hayat sürdürdüğü bugün, markalar/şirketler için sadece geleneksel PR çalışmaları yürütmek yetersiz kalacaktır. Geleneksel PR ile internet ortamında, hedef gruplara direk dokunabilen online PR’ı entegre halde kullanmak, markalar/şirketler ile ilgili daha hızlı kanı oluşmasını sağlayacaktır. Öyleyse PR çalışmalarını hızlandıran, daha fazla kişiye ulaşan ve halkla ilişkiler için bir avantaj olan online PR’ın fırsatlarına ve sonuçlarına bir göz atalım…

Pazarlama çılgınlığı

Her gün değişen tüketici talepleri ve davranışları, pazarlama kavramını; buna bağlı olarak reklam ve PR çalışmalarını da değiştiriyor.

  • Reklamlar, tüketicilerin %60‘ında, geçtiğimiz senelere göre daha negatif bir algı oluşturuyor.
  • Pazarlama için tüketiciye gönderilen tanıtım mesajlarına artık tüketicilerin%65′inin tahammülü yok!
  • Tüketicilerin %61‘i reklam hacminin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü kanısında.

Online PR araçları nelerdir?

Dijital halkla ilişkiler için birçok farklı online araç kullanmak ve çeşitli kanallardan beslenmek oldukça önemli. Online PR çalışmaları için kullanılan araçları; basın bültenleri/e-bültenler, toplu e-mailing, şirket blogları, arama motoru optimizasyonu ve elbette sosyal medya platformlarıoluşturuyor.

# E-mailing sisteminin, online PR için çok başarılı bir araç olduğu söylenemez.

  • Kişilerin %54‘ü bu e-maillerin çok sık gelmesinden şikayetçi.

# Sosyal medyada yer almak ise; bugün online PR çalışmalarının en hızlı şekilde işlemesi ve çok sayıda kişiye rahatlıkla ulaşabilmesi için en akılcı yollardan biri.

  • Bugün tüm dünya çapında her 9 kişiden 1′i Facebook kullanıyor.
  • Bir Facebook kullanıcısının bir ayda Facebook’ta geçirdiği süre 15 saat 33 dakika!
  • Youtube da, bu çalışmalar için doğru bir kanal; çünkü siteyi her ay ziyaret eden 490 milyon tekil kullanıcı var.
  • Totale bakıldığında ise; Youtube’da her ay geçirilen süre tam 2.9 milyon saat!

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.