Her basın bülteni neden haber olmaz?

Basın bültenleri, gazetecilerin her gün en çok muhatap oldukları e-posta türlerinin başında geliyor.  Gazetecilerin e-posta kutuları, müşterilerinin basın bültenlerinin medyada yer almasını isteyen halkla ilişkiler çalışanlarının gönderdiği bültenler ile dolup taşıyor.

Her gün binlerce gazeteciye gönderilen basın bültenleri arasında haber değeri taşıyan ve değerlendirilenler oldukça az.

Peki, neden her basın bülteni haber olarak değerlendirilmiyor?

Etkili başlık içermiyor

Basın bültenlerinin haber olarak değerlendirilmemesinin ilk nedeni etkili bir başlığa sahip olmamasıdır. Gazeteci e-posta kutusunu kontrol ettiğinde bültenin tamamını görmez. İlk önce bültenin başlığı ile muhatap olur. Eğer bülten ilgisini çekerse devamını okumak için tıklar. Bu yüzden basın bülteninde kullanılan başlıkların etkileyici öğeler taşımasına ve çok fazla uzun olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Reklam öğeleri fazla olması

Bazı basın bültenlerinin içeriğinde reklam ifadeleri sıkça yer alıyor. İlgili kuruluşu ya da yöneticileri övücü ifadelerin yer aldığı basın bültenlerinin haber olarak değerlendirilme şansı çok az. Bu tür bültenlerin haber olarak değerlendirilmesi için üzerinde düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor.

Gazeteciler, zamanla yarıştıkları için bu bültenleri tek tek okumak ve düzeltmek için ciddi bir vakit ayıramıyor. Bu yüzden de kısaca göz attıktan sonra bülteni çöp kutusuna gönderiyorlar. Basın bülteni yazarken öznel ve reklam kokan ifadelerden kaçınmak, bültenin yayınlarda değerlendirilme şansını daha da artıracak.

Basın Bülteni

Basın bülteninin haber olarak değerlendirilmesinde bilgi verici özellikler taşıması gerekiyor. Basın bülteni içeriği bilgi verici ve güncel konular ile ilgiliyse bu gazetecinin de dikkatini çekecek. Bültende görüşüne yer verilen kişi ya da kişilerin açıklamalarının da bu doğrultuda olması büyük önem taşıyor. Günümüzde okuyuculara fayda sağlayıcı içerikler barındırmayan bültenlere gazeteciler de ilgi göstermiyor. PR çalışanları bülten hazırlıklarında bu noktanın üzerinde özenle durmalı.

İlgi alanına göre gönderim yapılmaması

Basın bültenlerinin haber olarak değerlendirilmemesinin en önemli nedenlerinden biri de bülten gönderilecek kişilerin bülten ile ilgili olup olmayacağına dikkat edilmemesi. Örneğin; teknoloji alanında çalışan bir gazeteciye sağlık, kozmetik ya da moda konulu bir basın bülteni göndermek, basın bültenin çöpe gitmesinin en önemli sebebi. Basın bülteni yazdıktan sonra gönderim yaparken bülten ile ilgili olabilecek hedef kitlenin seçilmesi bültenin geleceği açısından önemli. Aksi takdirde gönderilen basın bülteni bir işe yaramayacak.

Eksik bilgilerin yer alması

Bültenin içeriğinin eksik bilgiler içermesi değerlendirilme şansını zora sıkan faktörlerden biri. Bültende adı geçen şirket, yönetici, ürün ya da hizmet alakalı tatmin edici ve açıklayıcı bilgilerin ve görsel öğelerin yer almaması büyük eksiklik. Gazetecilerin çoğu bülten ile gönderilen görsellerin güncel ve bülten ile uyumlu olmasına da dikkat ediyor.  Basın bülteni ile birlikte banner, süslü görseller ya da arşiv görüntülerinin gönderilmesi, işi daha da zorlaştırıyor.

Bültende kullanılan hitap şekli

Basın bülteninin gazeteci tarafından görülmesini etkileyen en önemli unsurlardan biri de bültenin gönderildiği kişiye hitap şekli. Çoğu bülten “Sayın Basın Mensubu, Sayın İlgili, Sayın Yetkili, Değerli Basın Mensubu, X Haber Sitesi Yazı İşleri, X Gazetesi Yazı İşleri” gibi klasikleşmiş ifadeler içeriyor. İsme özel gönderilmeyen basın bültenlerin haber olarak hayat bulması çok zor görünüyor.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.