Online Basın Bülteni ve PR

  • 04 Mayıs 2012
  • Blog
Online Basın Bülteni ve PR

İnternet pazarlamanın birçok noktasında kuralları değiştiriyor. PR ( Public Relations ), Türkçe ifadesiyle “Halkla İlişkiler” bu değişimden nasibini doğal olarak alıyor. Daha önceleri kuruluşunuz ile ilgili bir haberi müşterilerinize ve hedef kitlenize etkili bir şekilde duyurmak için tek şansınız bir basın mensubunun dikkatini çekecek bir haber oluşturmak ve onlara göndereceğiniz basın bülteninin gazete veya dergi gibi basılı medyada yer almasını beklemekti.

Küçük ve niş pazarlara hitap eden şirketlerin gazete ve dergi gibi basılı medya organlarında haberlerinin yer alma şansı yok denecek kadar azdı. Doğal olarak medyanın önceliği daha fazla kişinin ilgisini çekecek ürünler, hizmetler ve şirketler.

İnternette ise kurallar değişiyor. İnternet bağlantısı olan ve arama motorlarında bir şeyler arayan herkese ulaşma şansınız var.

İnternet, kuruluşların haberlerini tüketicilere ulaştırma konusunda çok büyük fırsatlar sunmaya başladı. Şirketinizle ile ilgili gelişmeleri duyuran basın bültenlerinizi sosyal medyada paylaşabilir, hatırı sayılır sayıda ziyaretçileri olan bloglar gibi, internetteki birçok kanaldan kuruluşunuzla ilgili gelişmeleri duyurabilirsiniz. Müşterileriniz haber bültenlerinizi internette erişebildiği her türlü sitede okuyabiliyor. Şirketinizin internet sitesinden başlayarak internet medyasında, bloglarda, sosyal ağlarda, basın bülteni dağıtım servislerinde haberlerinizi hedef kitlenize ulaştırma şansınız var.

İnternette mümkün olduğunca fazla ve doğru kişiye ulaşmanız için hazırlayacağınız basın bültenlerinde bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Basın bülteni yayınlamak için çok büyük bir gelişme olmasını beklemeyin. Her fırsatı değerlendirin.
  • Sadece basın mensuplarının ve yayıncıların dikkatini çekmeye odaklanmayın. Direkt olarak müşterilerinize de hitap edecek şekilde basın bültenleri hazırlayın.
  • Kuruluşunuz, markanız, ürününüz ve hizmetleriniz hakkında anahtar kelime olarak zengin bültenler yazın.
  • Müşterilerinizin ve okuyucularınızın basın bültenlerinize yorum yazıp size görüşlerini bildirmesine fırsat verin.
  • Basın bülteniniz içinde yer alan kelimelerden internet sitenizde ilgili içeriklere ( landing pages ) linkler ( bağlantılar ) verin.
  • Arama ve görüntülenme için basın bültenlerinizi optimize edin.
  • Basın bültenlerinizin sonunda Technorati, DIGG, delicious gibi sosyal medya siteleri için etiketler kullanın.

Benzer içerikler

Tümünü gör