Online Basın Bülteni ve PR

İnternet pazarlamanın birçok noktasında kuralları değiştiriyor. PR ( Public Relations ), Türkçe ifadesiyle “Halkla İlişkiler” bu değişimden nasibini doğal olarak alıyor. Daha önceleri kuruluşunuz ile ilgili bir haberi müşterilerinize ve hedef kitlenize etkili bir şekilde duyurmak için tek şansınız bir basın mensubunun dikkatini çekecek bir haber oluşturmak ve onlara göndereceğiniz basın bülteninin gazete veya dergi gibi basılı medyada yer almasını beklemekti.

Küçük ve niş pazarlara hitap eden şirketlerin gazete ve dergi gibi basılı medya organlarında haberlerinin yer alma şansı yok denecek kadar azdı. Doğal olarak medyanın önceliği daha fazla kişinin ilgisini çekecek ürünler, hizmetler ve şirketler.

İnternette ise kurallar değişiyor. İnternet bağlantısı olan ve arama motorlarında bir şeyler arayan herkese ulaşma şansınız var.

İnternet, kuruluşların haberlerini tüketicilere ulaştırma konusunda çok büyük fırsatlar sunmaya başladı. Şirketinizle ile ilgili gelişmeleri duyuran basın bültenlerinizi sosyal medyada paylaşabilir, hatırı sayılır sayıda ziyaretçileri olan bloglar gibi, internetteki birçok kanaldan kuruluşunuzla ilgili gelişmeleri duyurabilirsiniz. Müşterileriniz haber bültenlerinizi internette erişebildiği her türlü sitede okuyabiliyor. Şirketinizin internet sitesinden başlayarak internet medyasında, bloglarda, sosyal ağlarda, basın bülteni dağıtım servislerinde haberlerinizi hedef kitlenize ulaştırma şansınız var.

İnternette mümkün olduğunca fazla ve doğru kişiye ulaşmanız için hazırlayacağınız basın bültenlerinde bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Basın bülteni yayınlamak için çok büyük bir gelişme olmasını beklemeyin. Her fırsatı değerlendirin.
  • Sadece basın mensuplarının ve yayıncıların dikkatini çekmeye odaklanmayın. Direkt olarak müşterilerinize de hitap edecek şekilde basın bültenleri hazırlayın.
  • Kuruluşunuz, markanız, ürününüz ve hizmetleriniz hakkında anahtar kelime olarak zengin bültenler yazın.
  • Müşterilerinizin ve okuyucularınızın basın bültenlerinize yorum yazıp size görüşlerini bildirmesine fırsat verin.
  • Basın bülteniniz içinde yer alan kelimelerden internet sitenizde ilgili içeriklere ( landing pages ) linkler ( bağlantılar ) verin.
  • Arama ve görüntülenme için basın bültenlerinizi optimize edin.
  • Basın bültenlerinizin sonunda Technorati, DIGG, delicious gibi sosyal medya siteleri için etiketler kullanın.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.