Pazarlanabilir içerik oluşturmak için bunlara dikkat

İçerik pazarlamanın temel taşlarından biri de hedef kitleyi iyi bir şekilde anlamaktan ve hedef kitleye yönelik doğru içerikler üretmekten geçiyor. Markalar son yıllarda ürünleri ve hizmetleri için en uygun müşteri kitlesinin kim olduğunu bulmak ve bu müşterilerle aralarında bir bağ kurmak için oldukça fazla zaman, enerji ve para harcıyor. Bu yüzden pazarlama planlarının başarıya ulaşması için doğru hedef kitleyle bağlantı kurarak markaya olan bağlılığı artırmayı amaçlıyorlar.

İçerik pazarlama, markaların online ortamdaki potansiyel müşterilerine ulaşmada büyük önem taşıyor. Faydalı ve güncel içerikleri hedef kitlelerine düzenli olarak sunan markalar, rakiplerine oranda bir adım daha öne çıkıyor.

Yapılan araştırmalar, internet sitelerini ziyaret eden kullanıcılar için ilk saniyelerin önemli olduğunu vurguluyor. Ziyaretçilerin sitede kalıp kalmayacağını ilk saniyeler belirliyor. Bu yüzden üretilen içeriklerin ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve onları ikna edebilecek türden özelliklere sahip olması gerekiyor.

Peki, online mecralardaki pazarlama faaliyetleri için son derece önemli olan içerik pazarlama kapsamında “pazarlanabilir içerik” üretirken nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Basit ve anlaşılabilir cümleler kullanılmalı.
  • Kullanılacak terimlerin basit ve herkes tarafından anlaşılır olmasına özen gösterilmeli. Donanımlı olunduğunu göstermek için karmaşık terimlerin kullanılmasına gerek yok.
  • İçeriklerde kullanılan dilin resmiyetten ve aşırı samimi olmamasına dikkat edilmeli.
  • İçeriklerin konuşuyormuş gibi akıcı bir şekilde yazılması önemsenmeli.
  • Ziyaretçilere alakasız bilgiler sunulmamalı. Hedef kitleye yönelik içeriklerde nokta atışı yaparak aradıkları bilgiler sunulmalı. Aradığını bulan ziyaretçi, her an sadık bir müşteriye dönüşebilir.
  • Başlıkların çekici ve ortalama uzunlukta olmasına dikkat edilmeli. Yazı ile göz göze gelen ziyaretçi elektrik almadıysa içeriğin devamını okuması çok zor.
  • İçerikleri yayına almadan önce kontrol etmekte fayda var. İmla hataları, anlam hataları olabilir.
  • Yazma periyodundan şaşılmaması ziyaretçileri çekmek açısından önemli. Ayda yılda bir üretilen içerikler ile başarı elde etmek zor. İstikrarlı olmakta fayda var.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.