SEO Çalışmalarınızı Dijital PR ile Tamamlayın

Birçok durumda dijital PR ile SEO çalışmaları birbirinden ayrı alanlar olarak düşünülür. Ancak doğru yapılandırılmış bir dijital PR çalışması, SEO açısından faydalı sonuçla doğurabilir. Özellikle basın bülteni dağıtımı ile birleştirildiğinde SEO çalışmalarınızda gözle görünür değişimler elde edilebilir. Arama motoru optimizasyonu olarak da adlandırılan SEO, internet sitenizin arama motorları tarafından işaretlenerek daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olur.

Ancak arama motorlarında üst sıralarda yer almak göründüğü kadar basit bir iş değildir. Markaların online içeriklerini kullanarak hem okuyucunun hem de arama motorlarının ilgisini çeken içerikler geliştirmesi gerekir. Bunun yanı sıra bir markanın online içerik sayısı ne kadar fazlaysa arama motorlarında üst sıralarda yer alması da o kadar olası olur. Ayrıca online PR çalışmalarıyla birlikte uygulandığında bütüncül bir online marka imajı da elde edilebilir.

Dijital PR, SEO Çalışmalarınıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri link oluşturma olarak biliniyor. Link oluşturma aslında internet sitenize farklı sitelerden yönlendirilen bağlantıları içeriyor. Ne kadar fazla ve güvenilir siteden bağlantı alırsanız arama motorları sizin sitenizi o kadar güçlü olarak görüyor. Bu da doğal olarak internet sitenizin arama motorlarındaki sırlamasını yükseltmesine yardımcı oluyor.

Her ne kadar birçok açıdan faydalı olsa da link oluşturmak kolay bir uygulama değil. Bu stratejide önemli olan güvenilir sitelerden gelen linklere sahip olmak. Ancak standart SEO çalışmaları bu konuda yetersiz kalabiliyor. Bu durumda basın bülteni dağıtımı gibi online PR stratejileri faydalı olabilir. Diğer tüm online pazarlama stratejilerinde olduğu gibi link oluşturmanın da uzmanlar tarafından dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Online Basın Bülteni Dağıtımı Stratejilerinizi Nasıl Güçlendirir?

Online basın bülteni dağıtımı, markanızın farklı internet sitelerinde yer almasına izin verir. Bu da daha geniş bir alandan sitenize geri dönen linkleri işaret eder. Her ne kadar hedef kitleniz belli olsa da hedef kitlenize erişmek için daha geniş kitlelere ulaşmanız gerekir. İnsanların online dünyada markanızdan ne kadar çok bahsederse onlara ulaşmanız ve onlarla etkileşime geçmeniz daha da kolaylaşır.

Online basın bültenleri sayesinde markanızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. İlk olarak basın bültenlerinin arama motorları tarafından işaretlenmesi için SEO uyumlu olması gerekir. Ancak bu süreçte okuyucuların da göz önünde bulundurulması büyük önem taşır.

Sadece arama motorlarını hedef alan bir basın bülteni, markanızı güçlendirmek yerine markanıza zarar verebilir. Bu nedenle basın bülteninin profesyoneller tarafından hazırlanması gerekir. Özenle hazırlanan bir basın bülteni, markanızın en önemli özelliklerini öne çıkarırken uzun dönemli bağ kurmak için gerekli temelleri de oluşturur. Tüm bunları göz önünde bulundurarak basın bülteni dağıtımıyla SEO çalışmalarınızı nasıl güçlendirebileceğinize bakalım.

Dijital PR, SEO ve Basın Bülteni Dağıtımı

Dijital PR, SEO ve Basın Bülteni Dağıtımı

Basın Bülteni Dağıtımı ile Link Oluşturun

Biraz önce de dediğimiz gibi basın bülteni gönderimi link oluşturma açısından büyük önem taşır. Markanızın farklı haber sitelerinde veya farklı sosyal medya platformlarında yer almasıyla uzun dönemli etkileşimler yaratabilirsiniz. Ayrıca basın bülteni sayesinde kitlenizin yeni çıkan ürünlerinizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni tesis açılışı, fuar katılımı, fuar sponsorluğu gibi konularda da basın bülteniyle SEO çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada kullanıcıların markanızdan bahsetmesi de link oluşturma açısından büyük önem taşır.

Ürün ve Hizmet Tanıtımına Yönelik Basın Bülteni Dağıtımı

Ürün ve hizmetlerinizi basın bülteniyle tanıtarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca mevcut kitleniz de yeni çıkan ürünlerinizden haberdar olarak bu ürünler hakkında konulabilir. Sosyal medya platformlarından markanızdan bahsedilmesi PR çalışmasının en önemli aşamasını oluşturur. Basın bülteni de yeni çıkan ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılması için ilk adımlardan birini oluşturur. Basın bültenini hazırlayıp dağıttıktan sonra dijital pazarlama stratejileriyle online PR stratejisinin güçlendirilmesi mümkün olur. Doğru uygulanan stratejiler, içeriklerinizin daha fazla insana ulaşmasına imkan tanır.

SEO Uyumlu Yayınlanmış İçeriklerle Markanızı Güçlendirin

Online platformlarda yayınladığınız her içerik işaretlenir ve bu platformlarda kalır. Bu nedenle 2 yıl önce gerçekleştirdiğiniz bir proje 2 yıl sonra bile internetten bulunabilir. SEO uyumlu yayınlanmış içerikler sayesinde markanızın görünürlüğü yüksek olur. Önemli olan markanızla ilgili ve sadece arama motoru odaklı olan içeriklerden çok markanıza gerçekten değer katacak içerikleri yayınlamak olmalıdır. Doğru bir şekilde uygulandığında dijital PR çalışmaları SEO açısından olumlu sonuçlar doğurur.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.