Sosyal Medya’da Kriz Yönetimi

Bir çok profesyonel çalıştıkları firmanın gayrı resmi temsilcisi olarak sosyal ağlarda aktif durumdalar. Twitter profilinize “Tweetler bana aittir” ibaresini koyabilirsiniz fakat kendinizi çalıştığınız kuruluşla ilişkilendirirseniz ya da kuruluşun temsilcisiyseniz ekstra bir sorumluluk yüklenmiş olursunuz. Şirketinizin resmi sayfasından tweet atmıyor olabilirsiniz ama sonuçta kuruluşun itibarına katkıda bulunuyorsunuz.

Öyleyse, kendisini bir markayla ilişkilendirerek sosyal ağlarda etkileşimde bulunanlar için göz önüne alınması gereken noktalar şunlardır:

Kaba olmayın. Televizyonlarda eskiden beri düzenli olarak bayağı, kaba bir dil kullanılsa da bir markayla ilişkili kimse aynısını sosyal medyada yapmaktan kaçınmalıdır.

Tweetlediğiniz bir şeyi tekrar görmek isteyeceğinizden emin olun; size geri dönecektir. Elbette tweeti ya da durum güncellemesini silebilirsiniz fakat o ana kadarki bıraktığı etkiyi silemezsiniz ve eğer birisi mesajınızın ekran görüntüsünü alırsa işte o zaman bu kötü ifadeniz sonsuza kadar kalır.

Yazdıklarınızdan patronunuz, çocuğunuz ya da ailenizin nasıl etkilenebileceğini düşünün. Eğer yayınlamayı düşündüğünüz mesaj, değer verdiğiniz kişileri ya da size saygı duymasını beklediğiniz kişileri olumsuz etkileyecekse, bu mesajı bir dergi ya da gazete ana sayfasında gördüklerinde irkileceklerse onu göndermeyin. Aynı kural, hakaret içeren ifadeler ve saygısız, rahatsız edici yorumlar için de geçerlidir. Kendinizi kontrol etmeyi bilmelisiniz.

Seviyenizi asla bozmayın. Böylelikle yazdığınız bir şey dönüp dolaşıp size ya da patronunuza musallat olmaz. İyi bir oyuncu, zarif bir kazanan ve iyi bir kaybeden olun. Ve asla görgüsüz, kaba saba biri olmayın.

Senaryo çalışması yapın. Mesajınızın yaratabileceği en iyi durum ve (daha önemlisi) en kötü durum senaryoları nelerdir? Mesajınızın kışkırtabileceği tartışmaları yaratmak istiyor musunuz? Mesajı göndermeden önce senaryolar üzerinde düşünün.

Böl ve yönet ya da işle eğlenceyi karıştırma. İşten uzaklaşıp sakinleşerek, rahatlayabileceğiniz alanlarınızın olması güzel. Bir çok insan sosyal ortamlarda ‘iş’ ve ‘eğlence’ için ayrı alanlara sahiipler. Örneğin eğlence alanınızı Facebook’ta yaratabilirsiniz. Buradaki duruşunuz açıkça profesyonellikten uzak olabilir. Burada futbol, bahçeniz veya evcil hayvanlarınız hakkında özgürce yazabilir ve bildiğiniz, tanıdığınız ve değer verdiğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Gizlilik ayarlarınızı dikkatlice düzenleyip sizinle bağlantıda olmayan insanların sadece siz ne göstermek isterseniz onu görmelerini sağlayabilirsiniz. Bütün bunları yaparken yeterli düzeyde bilgiye sahip olduğunuz bazı tartışmalı konularla ilgili seviyeli yorumlarda bulunmanızın da bir zararı olmayacaktır.

Her zaman şu şekilde düşünün: Birileri daima sizi izliyor ve yayınladığınız bir ileti sonsuza kadar orada kalacak. Bu basit kurallar kişisel markanızı ve profesyonel olarak temsil ettiğiniz kuruluşu sosyal medyada doğru biçimde ifade etmenizde size yardımcı olacaktır.

Basın Bülteni Gönderimi İle Markanız Ne Kazanır?

Etkili & Verimli

GMedya'nın yazım, dağıtım ve raporlama hizmetleri çerçevesinde bütün süreçleri birleştirerek, etkili, verimli ve anahtar teslim PR hizmeti sunmaktadır. Bu süreçte markalar zamandan tasarruf eder, medya ve hedef kitle ile sürekli, kalıcı ve kontrollü iletişim olanağı bulur.

Marka Bilinirliği

Basın bülteni, marka bilinirliği ve farkındalık oluşturmak için en pratik araçlardan biridir. Medya kuruluşları aracılığı ile hedef kitlenin dikkatini çekmeyi sağlar. Sektörden bağımsız olarak marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından biridir. Böylece mevcut müşterilerde marka bağımlılığı; potansiyel müşterilerde marka bilinirliği oluşturulabilir.

İçerik Üretimi

Basın bülteni veya haber içeriği yazımı, profesyonel bir alandır. Uzman ve habercilik deneyimine sahip editör ekibi tarafından hazırlanan basın bültenleri, markanızın online ve geleneksel medyada haber olarak yer bulma şansını artırır. Böylece hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olur.

SEO Uyumlu İçerik

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu basın bülteni, son yıllarda daha büyük bir önem kazanmıştır. Basın bülteni içeriğinde kullanılan anahtar kelimeler, haberlerin arama motorları sonuçlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uyumlu basın bülteni çalışmaları ile ayrıca internet sitenize trafik de çekebilirsiniz.

Online Görünürlük

Basın bülteni dağıtımı, online mecralarda markayı hedef kitleye daha görünür kılar. Online görünürlük, yeni müşteriler ve iş ortaklarına ulaşmayı sağlar. Haberleri daha geniş kitlelere ulaştırmak, çok daha kolay hale gelir. Firma web sitesine daha fazla ziyaretçi gelmesini de sağlamış olursunuz.

Ekonomik

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtım süreçleri maliyetli süreçlerdir. Özellikle tanıtım ve duyuru gibi çalışmalar için reklam verilmesi, şirketlere ek maliyetler çıkarır. Basın bülteni gönderimi hizmetleri ile basın bülteni yazımı, basın bülteni dağıtımı ve basın bülteni raporu gibi hizmetleri ekonomik bir pakette alabilirsiniz.

Yeni Müşteriler

Basın bülteni ve dijital PR çalışmaları, yeni müşterilere ulaşmanın pratik bir yoludur. Geleneksel ya da online medya platformlarında ürün ve hizmet arayan potansiyel müşterilerin haberlerinizi görmesi, karar verme süreçlerinde güven duygusunu oluşturur. Basın bülteni servisi ile yeni müşterilere, yatırımcılara ve iş ortaklarına medya yoluyla ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı Raporlama

Basın bülteninin basına yansıması yani yayınlanma oranları, firmaların stratejik hedefleri için önemli bir kriterdir. Basın bülteni gönderimi sonuçlarının ölçülmesini her firma ister. Online ve basılı medya basın bülteni yansıma raporu ile basın bültenlerinin hangi kişilere veya yayınlara ulaştırıldığı ve hangilerinin kullandığı ortaya çıkar.